Vyhledávání
      

Monodora muškátová (Monodora myristica)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 35.0 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
šedozelená
Tvary listů: 
srdčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Monodora muškátová je tropický strom až 35m vysoký, s hustou korunou. V kultuře se často pěstuje jako keř. Vyznačuje se většinou trochu modrošedě voskovanými listy, nejmladší jsou červenavé. Květy má velké, trojčetné, s obloukovitými a na kraji zvlněnými vnějšími korunními plátky, jsou bledě žlutá s tmavě červenými skvrnami.
Listy jsou střídavé, podlouhlé, až 50cm dlouhé a 20cm široké, s krátkou špičkou, na bázi zaokrouhlené až srdčité. Květy vykvétají jednotlivě, visí na téměř 25cm dlouhých stopkách, se třemi kališními lístky a šesti korunními plátky, z nichž tři vnější jsou až 6cm dlouhé, silně zahnuté a zvlněné, tři vnitřní až 5cm dlouhé, bledší, skloněné v kužel, uvnitř je mnoho nepatrných tyčinek a jeden plodolist. Plody jsou téměř kulovité, až 15cm velké, zelené až černohnědé, s dřevnatou slupkou a bílou dužinou, ve které je mnoho 1 -2cm velkých semen.
Jako „African Nutmeg“ se prodává více druhů rodu Monodora, jejichž semena mají podobnou vůni a používají se podobně jako pravý muškátový oříšek (Myristica fragrans), se kterým ale nejsou blíže příbuzné. Pro své zajímavé květy se označují také jako „orchidejové stromy“. Kromě kalabašového muškátového oříšku (Monodora myristica) se také častěji vysazuje blízce příbuzná Monodora tenuifolia. ta má ozdobnější květní pláty a malé, vzájemně se dotýkající špičky vnitřních plátků.

Čeleď:
Annonaceae - láhevníkovité

Původ:
Monodora muškátová pochází z tropické Afriky.

Výskyt:
Monodora muškátová roste v tropické Africe a v Karibiku, jinde méně často.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.