Vyhledávání
      

Melastoma (Melastoma malabathricum)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 3.0 m
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
vejčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Melastoma je až 3m vysoký tropický keř se čtyžhrannými větvičkami, zřídka až 5m vysoký strom. Listy má vstřícné se třemi až sedmi hlavními žilkami. Květy jsou světle fialové, zřídka bílé. Tyčinek je deset, z toho pět rovných a zcela žlutých a pět s dlouhými, drápovitě zahnutými fialovými prašníky.
Listy jsou elipsovité až protáhle vejčité, zašpičatělé, 6 -15cm dlouhé a 2 -6,5cm široké, chlupaté, postranní žilky jsou umístěné téměř příčně mezi obloukovitě probíhajícími hlavními žilkami. Květy vykvétají v málokvětých latách na konci větviček, 3,5 -7cm velké, číšky pod květem jsou šupinaté, korunních plátků je většinou pět, zuřídka osm, čnělka je dlouhá stejně jako delší tyčinky. Plody jsou ve tvaru tobolky, masité, asi 1cm velké, věnčené zbytky kališních lístků, uvnitř jsou oranžová semena v modročerné dužině.
Melastoma neboli Singapurský rododendron není příbuzný s rodem Rhododendron (pěnišníkem), který má v asijských pohořích přes 800 druhů. Protože se po požití plodů melastomy zbarvuje jazyk tmavě fialově, ještě silněji než u borůvek, získala své jméno z řeckého „melas“ = černý, „stoma“ = ústa.

Čeleď:
Melastomataceae - melastomovité

Původ:
Melastoma pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Melastoma je jeden z nejrozšířenějších keřů v jihovýchodní Asii. Roste především na úhorových stanovištích a na okrajích cest. Vyskytuje se na území od ostrova Mauricius až do Polynézie a od Himaláje do Austrálie.

Použití.
Plody melastomy jsou jedlé, ale ne příliš chutné.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.