Vyhledávání
      

Medinila (Medinilla magnifica)

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 3.0 m
Barva květu: 
červená, fialová, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
srdčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Medinila je tropický keř vysoký až 3m s větvičkami na kolénkách chlupatými, čtyřhrannými až křídlatými. Květy vykvétají v převislých latách až 50cm dlouhých, s velkými růžovými listeny.
Listy jsou vstřícné, přisedlé se srdčitou bází, oválné, 20 -30cm dlouhé, s malou špičkou, kožovité, se žilkami obloukovitě probíhajícími, na spodní straně silně vystouplými. Květy jsou až 2,5cm velké, růžové, červené nebo světle fialové, s pohárkovitým kalichem, pěti korunními plátky a deseti tyčinkami, poslední vždy se dvěma žlutými uzlinami a jedním dlouhým, ohnutým, bledě lila zbarveným prašníkem. Listeny jsou vejčité, až 20cm dlouhé, zpočátku zahalující celou květní latu, později rozepřené. Plody jsou fialové, asi 1cm velké bobule, ověnčené kruhovitým zbytkem kalichu.

Medinila se dá stále častěji koupit i v Evropě, v místnosti ale často trpí nedostatkem světla nebo příliš nízkou vzdušnou vlhkostí. Také v tropech je možné ji častěji vidět v nádobě než v zahradě, a to proto, že navzdory své velikosti roste v přírodě nejspíše ve vidlici větví velkých stromů. Tam je jen malá šance ji spatřit ze země.

Na zemi rostou další z asi 400 druhů tohoto rodu, bez nápadných listenů, např. velmi podobná, bohatěji kvetoucí Medinilla speciosa rostoucí v horách Malajsie a Indonésie. Různé další příslušníky čeledi melastomovitých můžeme v tropech potkat skoro všude.

Čeleď:
Melastomataceae - melastomovité

Původ:
Medinila pochází z Filipín.

Výskyt:
Medinilu nejčastěji spatříme jako kbelíkovou rostlinu v bytech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.