Vyhledávání
      

Matucana (Matucana)

 

Exotické rostliny > 

Doba květu: 
Duben, Květen, Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá, červená, oranžová, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Matucana je peruánský rod. Vzhledem k podobně květů je slučován s rodem Borzicactus. Druhy tohoto rodu rostou jednotlivě i v trsech a jejich tělo je kulovité až sloupovité. Většina druhů nesnese chlad, pouze druhy z větších nadmořských výšek snesou přemrznutí. Květy jsou obvykle zygomorfické (souměrné), mohou být bílé, oranžové, žluté, růžové i červené. Většina druhů tohoto rodu nemá jiné požadavky než teplo v zimě, jsou-li v chladu a vlhku, mohou ztrácet kořeny.
Druh Matucana aureiflora má řídce otrněný stonek, v rámci rodu atypicky pravidelné květy, může dosáhnout průměru až 12cm. Na jaře se v několika vlnách objevují velké zářivé žluté květy. Měl by být chráněn před mrazem a intenzivním slunečním zářením. Množí se semeny.
Matucana formosa tvoří jednotlivé sudové stonky široké i vysoké 17cm. V létě vytváří v několika vlnách 5cm dlouhé oranžovočervené květy o průměru 3cm. Nesnáší silný mráz ani prudké slunce. Množí se semeny.
Matucana intertexta má jednotlivé leskle zelené stonky, dorůstají průměru 15cm a výšky 30cm. V létě tvoří 5cm dlouhé světle oranžové květy velké 3cm, s tmavšími pruhy na okraji květních lístků. Nesnáší silný mráz ani prudké slunce. Množí se semeny.
Matucana madisoniorum má drsné šedozelené tělo a variabilní trny. Semenáčky jsou silně otrněné. Dospělé rostliny z nižších nadmořských výšek jsou většinou beztrnné, rostliny z vyšších nadmořských výšek mají trny zahnuté, 4cm dlouhé. Pro celý rod jsou typické oranžové, 3,5cm široké a 5cm dlouhé plody. Květy rozkvétají během léta několikrát. Rostlina nesnáší mráz, množí se semeny.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Všechny tyto druhy pocházejí z Peru.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.