Vyhledávání
      

Mammillaria (Mammillaria)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
od 2.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá, červená, růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, mrazuvzdorná, písčité půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Mammillaria je jeden z největších rodů, zahrnujících asi 250 druhů, patří tedy k nejpěstovanějším. Velikost jednotlivých druhů se pohybuje od 2cm po masivní trsy o metrovém průměru. Většina druhů je dost choulostivá, některé ale snesou silný mráz a několika se daří i na plném slunci. Květy nejsou velké, ale často vytvářejí prstence kolem temene a vydrží po několik týdnů. Mnoho druhů se pěstuje snadno.
Mammillaria bocasana má bílé vlasovité trny často zakrývající tuhé paprsčité trny i zahnuté trny uprostřed, šest centimetrů silné stonky mohou vytvářet plché trsy o průměru 25cm. Růžovokvěté květy rozkvétají po celé léto. Běžně je k dostání „vlnatější forma“ Mammillaria bocasana forma multilanata. Mammillaria bocasana má mírný sklon k zahnívání, náchylné jsou hlavně větší rostliny. Po krátkou dobu snese i teploty do -7 °C.
Mammillaria bombycina je velmi oblíbený druh díky svým trnům a množstvím růžových na jaře rozkvétajících květů. Stonky jsou silné 6cm, mohou tvořit trsy o průměru přes 30cm. Nemá zvláštní nároky, ale nesnáší delší období teplot pod -4°C.
Mammillaria duwei bývá často považována za formu druhu Mammillaria nana. Má husté, pýřité, paprsčité trny a někdy vytváří pýřité hákovité trny. Stonky jsou silné 4cm, mohou později tvořit drobné trsy. Na jaře rozkvétají malé žluté květy, které vydrží po mnoho týdnů. Snáší teploty do - 7°C, v zimě je ale citlivá na přebytek vlhkosti.
Mammillaria candida má stonky obvykle jednotlivé o průměru 10cm a později tvoří trsy. Při pěstování na dostatečném světle pokrývají celý stonek husté bělostné trny. Koncem jara se vytvářejí prstence světle růžových květů. Rostlina snese krátce teploty do -7°C.
Mammillaria carmenae je vzácný druh, objevený znovu v 70. letech 20. století, stal se poměrně běžným. Je drobný a většinou roste jednotlivě, v kultuře dosahuje průměru 5cm a vytváří 15cm trsy. Snese přemrznutí, ale je náchylný k zahnívání, je-li za chladného počasí příliš ve vlhku.
Mammillaria geminispina je trsnatý kaktus jehož trsy mohou měřit až 40cm. Běžně je k dostání ve dvou odlišných formách: Mammillaria heminispina forma nobilis má tenčí stonky, asi 7cm, a byla z původní vlasti přivezena později, starší forma má stonky o průměru 10cm. Středové trny mohou být dlouhé až 5cm. Obě formy vytvářejí na jaře prstence tmavě růžových květů o průměru 7mm a bývají krajinotvornými prvky v oblastech, kde teplota neklesá pod -7°C, nebo kde nemrzne déle než 24 hodin.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Všechny tyto druhy pocházejí z Mexika.

Množení:
Kromě druhu Mammillaria geminispina, jehož vyšlechtěné klony se množí odnožemi, jinak semeny, se ostatní druhy množí semeny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.