Vyhledávání
      

Lotos ořechodárný (Nelumbo nucifera)

 

Vodní a bahenní rostliny > 

Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
ornamentální výsadby, osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (2 fotek):
     Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Lotos ořechodárný je tropická bažinná rostlina s mohutným oddenkem plazícím se v bahně, listy a květy vyčívají z vody. Listy jsou téměř kruhovité, nasazení řapíku uprostřed, květy velké, s mnoha růžovými okvětními plátky, mnoha žlutými tyčinkami a vprostřed se žlutým kuželem, postaveným na špičku, s malými otvory na vrchní straně.
Nejmladší listy jsou plovucí, starší na dlouhých řapících až 1,5m nad vodou, ploše kuželovitě ponořené, 30 -90cm široké, voskované. Květy jsou jednotlivé, většinou čnící nad vodou trochu dále než listy, 12 -30cm velké, vonné. Plody jsou elipčité, 1,5 -2,5cm velké, často namodralé, jednotlivě v dutinách květního kužele, který je v době dospělosti 5 -12cm široký, zelený až hnědý, korkovitý.
I když roste lotos v bahnitých rybnících, zůstává stále velmi čistý. Submikroskopicky malé voskové struktury na jeho povrchu pečují o to, aby se špína nemohla vsadit, ale aby se při nejbližším dešti smyla.

Čeleď:
Nelumbaceae - lotosovité

Výskyt:
Lotos ořechodárný roste ve stojatých vodách, které nepromrzají až ke dnu. Je domácí v Asii, od delty Volhy až do Japonska a do Austrálie.

Použití:
Lotos je pro hinduisty a buddhisty posvátný jako symbol znovuzrození a čistoty. To nebraňuje jeho využití. Jedí se jeho oddenky, mladé rostliny a především plody bez hořkého embrya. Tento „lotosový květ“ se v novější době napodobuje také u koupelnové keramiky a u barev.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.