Vyhledávání
      

Livingstonie čínská (Livistonia chinensis)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 15.0 m
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Livingstonie patří ke stromovitým palmám. Je to vějířovitá palma s téměř kulovitou korunou, paprsky vějíře jsou spojené jen ve spodní čtvrtině až třetině vějíře, od poloviny až ze dvou třetin jejich délky jsou ostře zalomeny dolů a vláknitě převislé. Růst je vzpřímený, až 15m vysoký. Kmen je šedohnědý, se spíše nenápadnými kruhovými listovými jizvami, ale úplně nahoře také se zbytky starých listů. Listy jsou vějířovité, včetně řapíku až 4m dlouhé, řapík je kratší než čepel listu, většinou tak dlouhý, jako je její rovná část, ohnutá dolů. Květy jsou žlutavé, malé, v bohatě rozvětvených květenstvích, které zůstávají po celý život ukryté mezi listy. Plody jsou modrozelené, elipsovité, asi 2cm dlouhé.
Rod Livistona byl pojmenován po baronovi Livingstonovi, který v roce 1670 založil botanickou zahradu v Edinburghu ve Skotsku. Zahrnuje asi 27 druhů, rozšířených od Austrálie na východ až k Šalamounovým ostrovům a na sever až do oblasti Himálají a do jižního Japonska, kromě toho 1 druh u mysu Horn v Africe a v Jemenu.
Také Livistonie australská (Livistonia australis), . Je větší než čínská a má delší řapíky listů, ale menší čepele. Svému jménu vděčí za skutečnost, že špičky výhonků s nejmladšími listy se dají jíst jako „palmové zelí“ - Palmkohl.

Čeleď:
Arecaceae - arekovité

Původ:
Livingstonie čínská pochází z jižní Číny a z japonských ostrovů Riukiu.

Výskyt:
Tato palma je původně subtropický druh. Vyskytuje se především v parcích.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.