Vyhledávání
      

Lilek Wrightův (Solanum wrightii)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 12.0 m
Barva květu: 
fialová, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Lilek Wrightův je malý tropický strom, zřídka vysoká až 12m, většinou s ostny na kmeni i větvičkách. Vyznačuje se laločnatými listy, jejichž střední žilka na spodní straně má většinou ostny. Květy jsou zpočátku sytě fialové, rychle blednou a nakonec jsou skoro bílé, se žlutým kuželem tyčinek.
Listy jsou střídavé, 9 -37cm dlouhé, 5 až 32cm široké, vejčité až eliptické, s pěti až devíti více či méně výraznými laloky, na spodní straně světlejší a silněji ochlupené. Květy vykvétají ve vzpřímených latách, jsou 5 - 7cm široké, s pěti zelenými, chlupatými kališními lístky a pěti z velké části srostlými, na okraji vlnitými korunními plátky, na vnější straně podél střední žilky chlupatými. Plody jsou zelenožluté a oranžové, kulovité, 3 -5cm velké bobule.
Starší, již téměř bílé květy tohoto lilku vypadají jako příliš velké květy bramboru. Tento strom je příbuzný s bramborem, netvoří ale žádné hlízy. Roste rychle a dosahuje své konečné výšky již během 2 -4let. Většina ostatních druhů lilků zůstává bylinná a mnohem menší, mají ale mnohdy podobné listy. Např. rajče Quito (Solanum quitoense), které je nápadné především svým fialovým ochlupením. Jeho oranžově zbarvené bobule jsou jedlé, stejně jako u příbuzného lilku vejcoplodého (Solanum melongena) a u pepina (Solanum muricatum).

Čeleď:
Solanaceae - lilkovité

Původ:
Lilek Wrightův pochází z Brazílie.

Výskyt:
Tento lilek roste jako okrasný strom v parcích, v Jižní Americe také v divoké buši.

Použití:
U lilkovitých plodů je třeba nejvyšší opatrnosti, protože mnohé jsou smrtelně jedovaté.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.