Zpět na seznam

Lilek kostarický

Solanum wendlandii

Foto: Lilek kostarický
Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 6 m
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů peřenosečné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny popínavá rostlina, půdopokryvná rostlina, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Lilek kostarický je tropická liána až 6m vysoká, bez opory roste jako půdopokryvná rostlina. Vyznačuje se výhony a listy s nazpět ohnutými ostny, velkými květy šeříkové barvy, slabě pětilaločné, uprostřed se žlutým kuželem tyčinek.
Listy jsou střídavé, na tenkých výhonech často jednoduché nebo trojlaločné, jinak peřenosečné až se sedmi laloky, max. 25cm dlouhé a 15cm široké, s vejčitými až oválnými úkrojky, koncový úkrojek je až 13,5cm dlouhý a 10cm široký. Květy vykvétají v latách až 20cm dlouhých, každý lalok s jemnou špičkou, kužel tyčinek má často špičku lila barvy. Plody jsou vejčité, 3,5 -8cm dlouhé, žluté až oranžově zbarvené bobule.
Lilek kostarický je asi nejnápadnější z popínavých druhů rodu Solanum. Druh Solanum seaforthianum nemá žádné trny, ale má menší, hvězdicovité květy s téměř až k bázi oddělenými korunními laloky a menší, červené plody. I tento druh býval oblíbenou okrasnou rostlinou, na mnoha místech se ale ukázal jako agresivní plevel. Také lilek jasmínový (Solanum laxum) je podobný, má ale jen asi 2cm velké, modravě bílé květy.

Čeleď:
Solamaceae - lilkovité

Původ:
Lilek kostarický pochází z Kostariky.

Výskyt:
Lilek kostarický se pěstuje v zahradách, zřídka zplaňuje.

Použití:
Plody tohoto lilku se ve Guatemale pojídají, zatímco jinde jsou pokládány za jedovaté, možná kvůli nebezpečí záměny s podobnými druhy.
Nové fotografie rostlin