Vyhledávání
      

Křín asijský (Crinum asiaticum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Křín asijský je tropická trvalka vysoká až 2m, s protáhlou cibulí, často s kmínkovitým kořenovým krčkem, až 75cm dlouhým. Tento křín má dlouhé listy, velké, bílé, šestičetné květy v okolících se silnou, po straně zploštělou stopkou.
Listy jsou masité, 30 -150cm dlouhé, 4 -20cm široké, na konci zašpičatělé, s převážně podélně probíhajícími žilkami. V každém okolíku je asi 40 -60 květů, stopka okolíku je 45 -80cm dlouhá, korunní laloky 6 -12cm dlouhé, 4 -16mm široké, rozprostřené nebo ohnuté nazpět, bílé nebo s červeným nádechem, tyčinky jsou velké 5 -10cm, na konci fialové, semeník je spodní. Plody jsou kulovité, zelené, 4,5 -6,5cm velké, se zelenými, 2 -4cm velkými semeny.
Křín asijský roste planě vždy blízko vody, protože jeho semena jsou schopna plavat a šíří se proudící vodou. Všechny části rostliny jsou jedovaté. Kromě plané formy se světle zelenými listy a bílými květy se zelenavou trubkou jsou v kultuře také odrůdy se světle pruhovanými nebo úplně fialovými listy a květy. Poněkud menší křín červený (Crinum amabile) má vždy zelené listy, ale světle červenofialové květy a tmavá poupata. Jako „Spider Lily“ se označuje také Hymenocallis littoralis. Vypadá velmi podobně jako bílý křín asijský, ale jeho tyčinky jsou ve spodní části spojeny blanitým lemem.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Křín asijský pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Křín asijský je pěstován ve všech tropických oblastech. V Asii roste na pobřežích a močálech.

Použití:
Rostlina se používá k medicínským účelům.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.