Vyhledávání
      

Kordie šarlatová (Cordia sebestena)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
srdčité, vejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v zemědělství, v lékařství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kordie je tropický strom až 10m vysoký, ale většinou menší, často jen keřovitý. Listy jsou drsné jako smirkový papír a velmi tuhé. Květy jsou zářivě oranžově červené. Korunní plátky vypadají jako zmačkané.
Tento strom má listy střídavě eliptické až srdčité nebo vejčité, až 20cm dlouhé. Květy kvetou téměř po celý rok, v okoličnatých latách na koncích větviček, asi 2,5cm velké, s krátkou zelenou kališní trubkou, dlouhou korunní trubkou s rozšířeným lemem z 5 -7 korunních plátků. Malé žlutavé tyčinky jsou sotva delší než trubka. Plody jsou vejčité, bělavé částečné peckovice, až 3cm dlouhé, s velkým jádrem. Dužina je jen velmi tenká, sladká a slizovitá. Kalich je poněkud masitý.
Rod Cordia má přibližně 320 druhů rostoucích všude v tropech. Většina z nich má bílé nenápadné květy. Vzhledem k jejich drsným listům bývají nazývány „stromy se skelným papírem“.
Druh původně z jihovýchodní Asie, Cordia subcordata, přenesený však již Polynésany na Havaj, je kordii šarlatové velmi podobný, má ale lesklé listy a světleji oranžové květy.

Čeleď:
Boraginaceae - brutnákovité

Původ:
Kordie pochází z karibského prostoru od Floridy až po Venezuelu. Pěstuje se často jako okrasná rostlina.

Použití:
Dřevo tohoto stromu je velmi ceněné pro soustružnické práce. Plody se cucají jako prostředek proti kašli. Ještě lépe se pro to hodí poněkud větší Cordia myxa, kterou znali již staří Egypťané.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.