Vyhledávání
      

Kopernicie (Copernicia macroglossa)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
od 4.0 m do 8.0 m
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
složený
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kopernice patří mezi stromovité palmy. Je malá s vějířovitými listy, v obrysu téměř kruhovitými, skoro bez řapíků, z nichž nejstarší ještě zelené odstávají téměř vodorovně. Kmen pod korunou je pokrytý hustým pláštěm z odumřelých listů. Růstový tvar je vzpřímený, většinou jen 4 -5m, někdy až 8m vysoký. Listy jsou v průměru asi 2m, vějířovité, jednotlivé paprsky vějíře jsou spojeny jen ve spodní třetině. Řapík je sotva znatelný. Plášť z odumřelých listů je skoro tak široký jako sama koruna, ale u vyšších exemplářů mnohdy nedosahuje k zemi. Květy jsou malé a zelenavě žluté, v květenstvích vícenásobně větvených, jež vyrůstají mezi listy a většinou přečnívají. Plody jsou téměř kulovité, až asi 1,5cm v průměru.
Tzv. „voskové palmy“ mají své jméno od slabého voskového povlaku, který chrání mladé listy před vyschnutím. Většina z 29 druhů Copernicia je omezena na Kubu, pouze 3 pocházejí z jihoamerického kontinentu. Copernicia prunifera je tam dokonce velmi rozšířena.

Čeleď:
Arecaceae - arekovité

Původ:
Kopernicie pochází z Kuby.

Výskyt:
Tato palma se většinou vyskytuje v parkových výsadbách.

Použití:
Kopernicie je hospodářsky nejvýznamnější druh, získává se z něj ceněný karnaubový vosk, který je obsažen v rtěnkách, krémech na boty a v autopoliturách. Pro získání vosku se listy suší na slunci, až může být vosk z nich otlučen. Pro vysokou kvalitu je nutné použít více než 1000 mladých listů na 1 kg vosku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.