Vyhledávání
      

Klusie větší (Clusia major)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 20.0 m
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Klusie větší je tropický strom vysoký až 20m, s hladkou kůrou. V kultuře je často udržovaný jako keř. Obsahuje lepkavou pryskyřici ve všech částech a má vzdušné kořeny. Jeho listy jsou velké, tlusté, kožovité, opakvejčité, květy velké, růžové až bílé, jednopohlavné.
Listy dosahují délky až 20cm a šířky 11cm, jsou vstřícné, na konci široce zaoblené, velmi tuhé, se silnou střední žilkou a nenápadnými postranními nervy. Květy jsou jednotlivé nebo po dvou, 5 -8cm velké, se 4 -6 širokými kališními lístky a 4 -8 korunními plátky. Samčí květy mají mnoho tyčinek, samičí 4 -6 blizen na kulovitém semeníku. Plody jsou téměř kulovité, 4 -6cm velké, zelené nebo s červenavým nádechem, s vytrvalými červenohnědými kališními lístky, při zralosti hvězdicovité, pukající šesti až šestnácti chlopněmi. Semena jsou bílá, s červeným obalem.
Tuhé listy tohoto stromu zůstávají na stromě po celý rok i tehdy, jsou-li poraněny. Na tuto vlastnost se odvolávají obě anglická jména, protože nezřídka je možné spatřit listy s vyrytými jmény. Protože klusie, podobně jako fíkovníky, může růst jako škrtič stromů, bývá označována také jako „Matapalo“ (zabiják stromů). Občas se také vysazují některé další ze 150 druhů rodu Clusia. Clusia grandiflora má větší květy, ale jejich počet je menší. Clusia minor má naopak květy menší, ale kvete bohatěji.

Čeleď:
Clusiaceae - klusiovité

Původ:
Klusie pochází ze Střední Ameriky, z Karibiku a ze severu Jižní Ameriky.

Výskyt:
Kromě zemí svého původu se klusie pěstuje spíše zřídka.

Použití:
Pryskyřice všech druhů tohoto rodu bývá používána k utěsňování člunů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.