Vyhledávání
      

Kigélie „salámový strom“ (Kigelia africana)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 18.0 m
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kigérie patří mezi stromy se zpeřenými vstřícnými listy. Květy má veliké, tmavě vínově červené až purpurově zbarvené, zevně se žlutými žilkami. Obrovské plody visí se stromu jako šišky salámu.
Kigélie dorůstá do výšky 18m. Nejprve má hladkou šedou kůru a okrouhlou korunu, starší stromy s borkou, odpadávající v šupinách, a s širokou korunou. Listy jsou vstřícné, nebo v trojčetných přeslenech, až 50cm dlouhé, se 7 až 11 zpeřenými lístky, tyto až 15cm dlouhé, oválné až opakvejčité, tuhé kožovité, drsně chlupaté, v období sucha opadávají. Květy vyrůstají v převislých květenstvích až 1m dlouhých, jsou až 15cm velké. Koruna je široce nálevkovitá, lehce zahnutá, s nazpět ohnutým, pětilaločným okrajem se čtyřmi tyčinkami uvnitř.
Květy „salámového stromu“ jsou vždy otevřeny jen jednu noc a nepříjemně páchnou. Lákají tím netopýry k opylení. Plody nejsou jedlé.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
„Salámový strom“ pochází ze střídavě vlhkých oblastí tropické a jižní Afriky.

Použití:
Kigélie je rozšířena jako okrasný strom, ale jen velmi málo. Používá se v lidovém léčitelství a v magii. Od revma přes hadí uštknutí a syfilis až po zlé duchy a dokonce vichřice existuje sotva něco, proti čemu by neměla pomoci.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.