Vyhledávání
      

Katleja Trianova (Cattleya trianae)

 

Exotické rostliny > 

Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Katleja Trianova je tropický vzpřímený epifyt, vždy s dlouze protáhlým, ztlustým kouskem stonku, většinou obaleným blanitým obalem pod každým listem. Má velké květy, tři vnější okvětní lístky jsou úzké, dva vnitřní široce vejčité, směřující do strany, třeto vnitřní lístek je vytvořený jako trubkovitý, nahoře otevřený pysk, s karmínově až purpurově červeným, zvlněným okrajem, v jícnu žlutý až oranžový.
Listy jsou dlouze protáhlé, 15 -25cm dlouhé, 4 -8cm široké, kožovité, podél střední žilky trochu zřasené. Květy vykvétají vždy po 1 -4 na každém stonku, u plané formy jsou bledě růžové, 15 -18cm velké, se středním sloupkem ukrytým v pysku. Plody jsou vejčité až protáhlé, se silně vystouplými podélnými rýhami.
Katleja Trianova kvete v Evropě ve sklenících od prosince do února, proto se jí říká „vánoční orchidej“. Je to národní květina Kolumbie, kde ale jen zřídka roste planá. V kultuře exituje mnoho barevných variet, od čistě bílé přes žlutavé a červené tóny až k levandulově modré. Ty jsou nejdůlěžitějšími výchozími formami pro šlechtění často nepřirozeně velikých a zářivě zbarvených Cattleya - hybridů, které jsou také často k vidění. Dalším důležitým rodičovským druhem je Cattleya bowringiana, která má sice asi jen poloviční květy, ale v počtu až 45 na stonku a sytěji zbarvené. Na šlechtěných odrůdách se dále často podílejí také blízce příbuzné rody Epidendrum, Laelia a Sophronotis.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Původ:
Katleja Trianova pochází z Kolumbie.

Výskyt:
Katleja Trianova je často pěstovaná na stromech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.