Vyhledávání
      

Katarantus růžový (Catharanthus roseus)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 60.0 cm
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
okrouhlé, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Katarantus růžový je bylinná až polokeřovitá rostlina vysoká 30 až 60cm, bohatě větvená, s masitými větvičkami. Vyznačuje se vstřícnými listy se světlou střední žilkou, pravidelně pětičetnými růžovými květy, uprostřed tmavšími, s úzkou trubkou, pod korunním lemem ztlustělou.
Listy jsou protáhlé, 2,5 -10cm dlouhé, 1 -3cm široké, lesklé, na konci většinou zaokrouhlené. Květy vykvétají jednotlivě nebo v párech, jsou 3 -5cm velké, trubka 2 -3cm dlouhá, korunní laloky v poupěti stočené, pět tyčinek ve ztlustlém místě trubky. Plody jsou vždy dva z jednoho květu, stopkatě kulaté, zelené, 1 - 3,5cm dlouhé, 2 -3mm tlusté, ve zralosti podélně pukající, s mnoha četnými semeny.
Katarantus je také oblíbenou pokojovou rostlinou. Kvete téměř stále a bývá v prodeji pod názvem „Pilná Lízinka“, i když toto jméno patří vlastně netýkavce, jejíž většinou sytě zbarvené květy mají dlouhou ostruhu.

Čeleď:
Apocynaceae - toještovité

Původ:
Kataranthus růžový pochází z Madagaskaru, z písčitých území blízko pobřeží.

Výskyt:
Kataranthus růžový roste všude v tropech.

Použití:
Jako většina zástupců své čeledi, je i kataranthus jedovatý, ale většina jeho alkaloidů se prokázala jako účinná proti některým formám rakoviny. Účinné látky jsou obsažené v tak nepatrném množství, že by bylo zapotřebí přes 500kg rostlin, aby se získal jeden gram substance.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.