Vyhledávání
      

Kaliandra červenohlavá (Calliandra haematocephala)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 5.0 m
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hlávka
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kaliandra červenohlavá je nízký, široký tropický keř, zřídka vysoký 5m. Vyznačuje se rozeklanými listy na dvě osy, vždy s 3 -10 páry zpeřených lístků. Květenství mají vzhled pudrovacího štětce, jsou 5 -9cm dlouhá, většninou karmínově červená.
Listy jsou střídavé, až 20cm dlouhé, lístky směrem ke špičce stále větší, 2 -14cm dlouhé, 0,5 až 6cm široké, nakoso elipsovité až protáhle vejčité. Květy jsou nepatrné, vždy po 25 - 85 v hustých hlávkách, které v poupěti připomínají nezralou ostružinu. Má velké množství až 4,5cm dlouhých tyčinek vtořící jakoby stětec, všechny ostatní části květů jsou poměrně neznatelné. Plody jsou podobné bobům, 6 -13cm dlouhé a asi 1cm široké, zploštělé, se ztlustlým okrajem.
Obecný název „červený pudrovací štětec“ se používá v různých jazycích pro všechny druhy tohoto rodu, které mají červená, kulovitá květenství. Mnohdy se ale vyskytují v rámci téhož druhu také čistě bílá nebo růžovobílá květenství. U Calliandra tergemina var. emarginata s jedním párem lístků na vodlici listu a jedním značně větším na obou větvích vidlice, je v jihovýchodní Asii zdomácnělá místy červená forma, zatímco v tropické Americe se vidí častěji růžovobílá forma. V subtropických oblastech s určitým rizikem mrazu se dává přednost druhu Calliandra tweediei, který se pozná podle mnohem jemněji dvojitě zpeřených listů s pouze 8 -16 květy v hlávce.

Čeleď:
Mimosaceae - citlivkovité

Původ:
Kaliandra červenohlavá pochází z Bolívie.

Výskyt:
Tento keř je hojně pěstovaný jako okrasný. Často zplaňuje a na mnoha místech zdomácněl.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.