Vyhledávání
      

Kalabašový strom (Crescentia cujete)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Barva květu: 
žlutá, fialová, bílá, Zelenobílá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
plod
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v zemědělství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Kalabašový strom je malý, zřídka rovný strom, vysoký až 10m, často šikmý nebo větvený do země. Má dlouze převislé větvičky, z nichž mladé jsou čtyřhranné. Listy vyrůstají v chomáčcích, květy s ohnutou trubkou a pěti vrásčitými cípy. Plody jsou velmi velké.
Listy jsou střídavé, v chomáčcích na krátkých postranních výhonech, protáhle obráceně vejčité, až 12cm dlouhé. Květy vykvétají na kmeni a na větvičkách, jsou krátce stopkaté, až 7,5cm velké, kalich zelený, dvoulaločný, koruna široce trubkovitá, ohnutá dolů, většinou hnědočervená (od krémově bílé přes žlutou a zelenavou až po tmavě fialovou), plody jsou kulovité až eliptické, 10 -40cm dlouhé, zelené nebo žluté, po opadání hnědé. Slupka je dřevnatá, asi 5mm silná, dužina kašovitá, bělavá až lehce namodralá, v ní je mnoho plochých černých semínek.
V Asii se často setkáváme s blízkou příbuznou Crescentia alata. ta se odlišuje trojčetně dlanitými listy s listově rozšířeným řapíkem. Oba druhy jsou opylovány netopýry.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Kalabašový strom pochází z karibského prostoru.

Výskyt:
Kalabašový strom roste v parcích a zahradách, zejména ve střídavě vlhkých oblastech.

Použití:
Dřevnatá slupka plodů se zpracovává na rytmické hudební instrumenty a na nádoby všeho druhu. Plody vhodné k tomuto účelu se nezřídka podvazují již během růstu, aby se docílilo jiných tvarů. Občas se v Karibiku pojídá také dužina a semena, přitom je ale nutná opatrnost, protože syrové jsou jedovaté.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.