Vyhledávání
      

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 20.0 m
Barva květu: 
modrá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jakaranda patří mezi stromy se zpeřenými listy, jsou vstřícné a dvakrát zpeřené. Květy jsou světle modré až světle fialové, náprstkovité. Strom dorůstá do výšky až 20m, má krátký světle šedý kmen a řídkou korunu. Listy jsou asi 20 -40cm dlouhé, až s 20 jařmy lístků, tyto s četnými, asi 0,5 až 2cm dlouhými, úzkými, jemně zašpičatělými lístečky, v suchém období opadajícími. Květy se objevují zároveň s listy nebo těsně předtím, v latách na konci větviček. Jsou většinou levandulově modré, až 5cm dlouhé, s pětilaločnou korunou, uvnitř se 4 tyčinkami. Plody jsou světle hnědé, dřevnaté tobolky, oválně kruhové, až 8cm velké, na stranu zploštělé, často s vlnitou hranou, otevírající se mezi dvěma diskovitými díly.
Jakaranda je jednou z mála rostlin, jejíž lidové jméno bylo převzato téměř ve všech jazycích a také jako vědecký název. V němčině se označuje také jako „Palisander - Baum“, což je ale zavádějící a mylné, protože dřevo prodávané jako palisandr nepochází z tohoto druhu, ale z několika blízkých příbuzných, především z bobovitých rodů Dalbergia a Machaerium.
V době květu je jakaranda velmi krásná. Celá strom, ale půda pod ním, jsou zcela pokryty květy. Vzácně existují i exempláře s bílými květy.

Čeleď:
Bignoniaceae - trubačovité

Původ:
Jakaranda pochází z jižní Brazílie a severozápadní Argentiny.

Výskyt:
Jakaranda roste především ve střídavě vlhkých tropických a subtropických územích. Často se uplatňuje, např. na Havaji a Zimbabwe.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.