Vyhledávání
      

Ixora šarlatová (Ixora coccinea)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
srdčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
volně rostoucí živý plot, do vázy, solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ixora šarlatový je hustě keřovitý, zřídka přes 1,5m vysoký tropický keř. Může dorůst až 6m. Vyznačuje se vstřícnými listy, květy v chocholících většinou zářivě červené, čtyřčetné, s tenkou korunní trubkou a špičatými korunními laloky.
Listy jsou oválné až protáhlé, 5 -10cm dlouhé a 2 -5cm široké, lesklé, krátce zašpičatělé, na bázi okrouhlé až srdčité, téměř přisedlé. Květy vykvétají mnohé pohromadě v hustých deštníkovitých až polokulovitých květenstvích, poupata jsou špičatá, korunní trubka 2,5 až 4,5cm dlouhá, korunní laloky jsou rozprostřené, mezi nimi jsou tyčinky. Plody jsou tmavě červené peckovičky velikosti hrachu, korunované čtyřmi kališními lístky, s jedním nebo dvěma peckami.
Květy tohoto keře jsou šarlarově červené, ale existují také oranžové až žlutě zbarvené fomy. Květenství vydrží po uříznutí velmi dlouho, a jsou proto častou součástí buddhistických květinových obětí.
V kultuře jsou i další z asi 300 druhů rodu Ixora. Ixora chinensis a Ixora javanica jsou velmi podobné, ale rozeznají se snadno podle zaokrouhlených korunních laloků nebo podle řapíkatých listů a méně hustých květenství. Ixora casei má větší, téměř kulovité, karmínově červené kolíky. Ixora finlaysoniana je vysoký keř s malými bílými květy, zatímco Ixora odorata z Madagaskaru má bílé, vonné květy s načervenalou trubkou, až 12cm dlouhou.

Čeleď:
Rubiaceae - mořenovité

Původ:
Ixora šarlatová pochází z Indie.

Výskyt:
Ixora šarlatová je často vysazovaná v zahradách.

Použití:
Ixora šarlatová je půvabný keř často vysazovaný v zahradách, také jako živý plot. Jeho květy ve váze dlouho vydrží, jsou tedy vhodné k řezu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.