Vyhledávání
      

Ibišek lípovitý (Hibiscus tiliaceus)

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Barva květu: 
žlutá, oranžová
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvary listů: 
srdčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Ibišek lípovitý je tropický široký keř , zřídka stromovitý, až 10m vysoký. Jeho mladé větvičky jsou měkce chlupaté, listy téměř kruhovité, květy velké, žluté až oranžové, uprostřed velmi tmavě purpurové. Kalich je obklopen velkým vnějším kalichem.

Listy jsou střídavé, až 20cm dlouhé, s malou špičkou, srdčitou bází a 5 -9 hlavními žilkami, navrchu matně zelené, naspodu bledší, měkce chlupaté. Palisty jsou až 3cm velké. Květy jsou velké 12cm, s asi 2cm velkým vnějším kalichem s 8 -11 laloky a se středním sloupkem, až 5cm dlouhým, z něhož odbočují četné tyčinky. Čnělka je asi o 1cm delší než střední sloupek, blizna je tmavá. Plody jsou vejčité tobolky, až 3,5cm dlouhé, zašpičatělé, žlutavě chlupaté, otevírající se pěti chlopněmi, semena jsou asi 5mm velká.

Ibišek lípovitý dosáhl téměř celosvětového rozšíření díky svým semenům, která jsou schopná plavat. Jeho květy vydrží jen jeden den. Otevírají se ráno zářivě žluté, potom dostávají stále sytější oranžovou barvu a večer uvadají červenohnědé. Velmi podobná thespesie - ibišek topololistý se liší oddělenými tmavými skvrnami v květech, miskovitým kalichem a světlými blizanami.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Původ:
Ibišek lípovitý pochází ze záplavových oblastí tropických pobřeží, kde také roste.

Použití:
Kůra tohoto keře obsahuje stabilní vlákna, z nichž se vyrábějí lana, sítě a v pacifickém prostoru také lýkové sukně. Křivě rostoucí větve slouží jako výstuže člunů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.