Vyhledávání
      

Ibišek čínská růže (Hibiscus rosa - sinensis)

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 6.0 m
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (43 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Ibišek čínská růže je tropický keř vysoký až 6m, vzpřímený. Listy mají alespoň v horní polovině pilovitý okraj, květy jsou velké, většinou zářivě červené, s pěti neoddělenými korunními plátky a středním sloupkem, který nese v horní třetině mnoho žlutých prašníků a na špičce pětihlavou ztlustlou, sametovou bliznu.

Listy jsou střídavé, vejčité až oválné, zašpičatělé, bylinné, 4 -15cm dlouhé a 2,5 - 10cm široké, s vlasovitě jemnými palisty. Květy jsou jednotlivé, většinou 10 -15cm dlouhé, s úzkými vnějšími kališními lístky na bázi pětizubého kalichu. Plody jsou podlouhlé tobolky, otevírající se ve zralosti pěti chopněmi, s mnoha semeny.

Ibišek čínská růže je v Asii v kultuře již velmi dávno. Se šťávou z jeho květů se dříve barvily na černo nejen vlasy a oční řasy, ale i boty. Kromě plané formy existují mnohé vyšlechtěné odrůdy s bíle skvrnitými nebo dřípenými listy, s dvojitou nebo plnou korunou, zbarvenou růžově, oranžově, žlutě nebo bíle, i vícebarevnou, zřídka až 30cm velkou.

V kultuře ja také mnoho dalších odrůd rodu Hibiscus. Ibišek proměnlivý s pětilaločnými listy, mění barvu květu v průběhu dne od bledě růžové až po sytě červenou. Keřovitý ibišek syrský s třílaločnými listeny a fialovými květy je i u nás odolný proti zimě.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Původ:
Ibišek čínská růže pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Ibišek čínská růže je jeden z nejhojnějších okrasných keřů v tropech a subtropech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.