Vyhledávání
      

Holmskioldia krvavá (Holmskioldia sanguinea)

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Barva květu: 
žlutá, červená, oranžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, okrouhlé, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Holmskioldia krvavá je tropická pnoucí rostlina, zpočátku keřovitá, později pnoucí až do výše 10m, s převislými, čtyřhrannými větvičkami. Květy má cihlově červené až oranžové, zřídka žluté, s kalichem zaokrouhleně pětihraným až téměř kruhovitým, rozšířeným jako čínský slaměný klobouk a s tenkou, ohnutou korunní trubkou.

Listy jsou vstřícné, vejčité až elipčité, 3 -12cm dlouhé, 1,5 -8cm široké, zašpičatělé, na okraji často pilovité. Květy vykvétají ve skupinách v paždí listů, kalich je 2 -3cm široký, zejména u starších květů s nápadnou sítí žilek. Korunní trubka je 1,5 -2,5cm dlouhá, s pětilaločným lemem, spodní lalok 3 -4mm dlouhý, ostatní mnohem menší. Tyčinky jsou čtyři ve dvou nestejně dlouhých párech, trochu delší než korunní trubka. Plody jsou hnědé, většinou bradavičnaté, zploštěle okrouhlé, čtyřdílné, každý díl 2 -3mm velký, vždy s jednou vlastní peckovičkou, společně obalené kalichem.

Této rosltině se říká „čínský klobouk“. Je to jedna z rostlin, u nichž je těžké poznat hranici mezi keřem a liánou. Mnohdy se vyskytne také jako strom s převislými větvemi. Široké kalichy, které daly rostlině její lidové jméno, jsou rozprostřené již před rozvitím koruny květy a vytrvávají až přes zralost plodů. Dosud byl druh řazen k čeledi sporýšovitých, ale podle nových poznatků musí být tato čeleď chápána mnohem úžeji.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Holmskioldia krvavá pochází z jižních svahů Himálají až po Bangladéž.

Výskyt:
Holmskioldia krvavá roste ve všech tropických oblastech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.