Vyhledávání
      

Gymnocalycium cardenasianum (Gymnocalycium cardenasianum)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 20.0 cm
Šířka rostliny: 
do 30.0 cm
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
V každém rodě čeledi kaktusovitých je několik atraktivních druhů. V rodě Gymnocalycium je velmi krásnou rostlinou Gymnocalycium cardenasianum, který v roce 1964 popsal F. Ritter. Od příbuzného druhu Gymnocalycium spegazzinii, objeveného na počátku tohoto století, se liší matně šedavě zelenou barvou pokožky a většími rozměry těla. Ve stáří dosahuje až 30cm šířky a 20cm výšky a tím se řadí k největším druhům. Žebra má výrazně zaoblená, plochá, 2 až 5cm široká. Tělo chrání mohutné, až 8cm dlouhé trny. Původní popis uvádí rostliny s tmavými trny, ale ve sbírkách převládají rostliny s trny světlými. Škála barev trnů je jako u ostatních druhů značná, od žlutavě bílé, růžové, jantarově žluté, přes různé odstíny okrové a hnědé až po smolně černou. Květy nejsou vzhledem k velikosti rostliny příliš velké, jejich šířka je asi 5cm, ale jsou pro svůj hedvábný lesk a světle růžovou barvu, půvabné.
Gymnocalycium cardenasianum vykvétá až ve vyšším věku, ale od jara do zimy. Po opylení vytváří 2cm dlouhé, modře ojíněné plody, které zrají ve srovnání s plody ostatních druhů rodu dosti dlouho, okolo tří měsíců. Je v nich 200 až 250 drobných, načervenalých semen.
Druh Gymnocalycium bayrianum je blízce příbuzný, má modrozelenou až zelenou pokožku a plochá žebra. V areole jsou zpočátku 3 trny, později je jich až 5. při rašení mají světle hnědou barvu a tmavou špičku, stářím šednou. Květy se objevují na semenáčcích o průměru 4cm, jsou okolo 6cm dlouhé a 4cm široké, krémově bílé, s hedvábným leskem a načervenalým jícnem.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Gymnocalycium cardenasianum pochází z bolivijské provincie Mendez, z departmentu Tarija.

Pěstování:
Tento kaktus se pěstuje obtížně. Jen pozvolna dorůstá velikosti, schopné květu, a proto aby dříve kvetl, je dobré ho naroubovat. Semenáčky vyžadují propustný, písčitý substrát a zálivku v době vyšších teplot.

Množení:
Množíme obtížněji semeny, jednodušeji roubováním.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.