Vyhledávání
      

Gymnocalycium baldianum (Gymnocalycium baldianum)

 

Exotické rostliny > 

Šířka rostliny: 
od 4.0 cm do 7.0 cm
Barva květu: 
červená, růžová
Barva olistění: 
šedozelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rod Gymnocalycium zahrnuje asi sto druhů, z nichž některé rostou v rovinatých, nízko položených oblastech, jiné vystupují do výšky 3500m n.m. Nejvíce rostou v Argentině, v Bolivii, Paraguaji, Uruguguayi a v jižní Brazílii. Tělo mají převážně kulovité, květy bílé až růžové, jen výjimečně červené nebo žluté.
Jedním z nejčastěji pěstovaných červenokvětých druhů je Gymnocalycium baldianum. Je to malý, jen 4 až 7cm široký, kulovitý kaktus. Má tmavě šedozelenou pokožku. Žebra jsou široká, zaoblená, rozdělená ostrými, hlubokými podélnými rýhami v hrbolce, na kaktusu je 9 až 11 žeber. V areole je 3 až 7 trnů, jsou přímé nebo lehce ohnuté, 7 až 12cm dlouhé, středové trny chybějí. První květy se objevují na semenáčcích ve třetím až čtvrtém roce. Mají dlouhou květní trubku pokrytou holými šupinami. Květy se u různých jedinců druhu liší barvou. Jsou například karmínově nebo sytě červené, ale i nafialovělé, nebo růžově purpurové.
Tento kaktus kvete opakovaně celé vegetační období. Poupě se vyvíjí asi pět týdnů a je chráněno holými šupinami, podle kterých byl tento rod pojmenován.
Blízce příbuzné je Gymnocalycium uebelmannianum s krémově bílými květy a Gymnocalycium andreae, který má jasně žluté květy objevující se již na dvou až tříletých semenáčcích brzy na jaře a jsou až 4,5cm široké.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Gymnocalycium baldianum roste v horách severní Argentiny v Provincii Catamarca, ve výškách okolo 2000m n.m. obývá kamenitá, suchá stanoviště bez výraznějšího zastoupení vyšší vegetace.

Pěstování:
Tento kaktus není náročný na pěstování. Brzy ochotně vykvétá a je velmi odolný. Je ale náchylný k popálení sluncem, a to zejména na počátku vegetace.

Množení:
Generativní rozmnožování by měl zvládnout každý začátečník, protože semena jsou velká, dobře klíčí a semenáčky rostou bez problémů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.