Vyhledávání
      

Glorioza nádherná (Gloriosa superba)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
od 1.5 m do 6.0 m
Barva květu: 
žlutá, červená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Gloriosa nádherná je pnoucí tropická rostlina 1,5 -6m vysoká, s bylinnými výhony na hlíznatém oddenku. Špičky listů jsou zčásti protažené v úponky, květy jsou velké, šestičetné, většinou červené a žluté, čnělka je zahnutá ke straně.
Listy jsou převážně střídavé, zčásti také vstřícné nebo v přeslenech po třech, přisedlé, 8 -25cm dlouhé, 1 -4,5cm široké, dlouze vejčité až téměř trávovité, velmi jemně vejčité až téměř trávovité, velmi jemně zašpičatělé, s jemnými žilkami, probíhajícími paralelně ke střední žilce. Květy vykvétají jednotlivě na dlouhých stopkách, obrácené dolů. Korunní plátky jsou 5 -9cm dlouhé, 1 -3cm široké, obrácené zpět nahoru, většinou na bázi žluté a na špičce červené, zřídka jednobarevné, během doby kvetení tmavnoucí. Tyčinky jsou rozšířené do strany, 2,5 - 5cm dlouhé, semeník je zelený, zřetelně trojdílný. Plody jsou podlouhlé, kožovité, 4 -10cm dlouhé, 1,5 -3,5cm tlusté, ve zralosti se otevírající třemi chlopněmi, semena zářivě červená.
Glorioza roste planě jen v oblastech s výrazným obdobím sucha, během něhož její nadzemní části odumírají. Obsahuje stejný jed jako naše ocúny, především v hlíze. Jako okrasná rostlina je velmi oblíbená odrůda ´Rothschildiana´, která má vlnité, naspodu zelené, dále žluté a v horní části červené korunní plátky.

Čeleď:
Colchinacaceae - ocúnovité

Výskyt:
Již před příchodem Evropanů byla Glorioza rozšířena téměř po celé Africe a Asii, nyní roste všude v tropech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.