Vyhledávání
      

Fouquieria (Fouquieria)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá, červená, bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Fouquieria je nevelký rod rostoucí pouze v Mexiku a Dolní Kalifornii, jeden druh se nachází na jihozápadě USA. Patří sem trnité keře opadavé v období sucha, které se po vydatném dešti ihned olistí. Rostou v létě, na zimu listy opadávají. Květy jsou bílé, žluté až červené, vykvétají na koncích starších větví. Některé druhy snášejí přemrznutí a při dostatku vláhy i sluneční úpal.
Fouquieria diguetii je rozvětvený, až 4m vysoký keř, na bázi mírně ztlustlý. Listy jsou šedozelené, pýřité, 1cm široké a 3,5cm dlouhé. Ve velmi aridních vnitrozemských oblastech roste pomalu a rostliny vysoké 1,5m mohou být staré přes sto let. Má červené květy, pro ně se ale nepěstuje. Na rozdíl od způsobu růstu v přírodním prostředí roste v kultuře velmi rychle, pokud má dostatek místa pro kořeny, teplo, vodu a hnojivo, může dorůst v prvních dvou letech do výšky 2m. Snáší plné slunce a teplo, ale jen slabý mráz.
Fouquieria splendens se větví obvykle od báze, větve jsou 3cm silné a až 3,5m vysoké. Listy jsou tenké, světle zelené, objevují se po důkladném dešti a po několika týdnech bez dalších srážek často opadávají. Koncem léta rozkvétají na starších větvích klasy většinou červených květů, rostlina je v té době zcela bezlistá. Existují i bělokvěté a žlutokvěté populace, v kultuře jsou ale vzácné. Po krátkou dobu snáší teploty do -7°C.
Fouquieria fasciculata patří mezi dva nejvyhledávanější druhy rodu. Vytváří kuželovitý kaudex s jedním nebo více kmeny, vysokými až 5m. Rostlina je pro atraktivní kombinaci tmavozelené kůry a listů a načervenalých trnů vyhledávána už od mládí. Květy má drobné, bílé, vykvétají v zimě na koncích větví. Snáší plné slunce a teplo a po krátkou dobu i teploty do -4°C.
Fouquieria macdougallii nevytváří příliš velký kaudex, patří ale v rámci rodu mezi druhy, které nejdříve kvetou. Do květu mohou rostliny pěstované ze semen dorůst v průběhu tří až čtyř let, červené květy rozkvétají na jaře a v létě v několika vlnách. Snáší plné slunce a slabý mráz.

Čeleď:
Fouguieriaceae

Původ:
Fouquieria diguetii pochází z Dolní Kalifornie, Fouguieria splendens z jihozápadu USA, z Mexika. Fouquieria fasciculata je původem z Mexika a Fouquieria macdougallii také z Mexika.

Množení:
Tyto druhy se množí většinou semeny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.