Zpět na seznam

Fíkovník pryžodárný

Ficus elastica

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 30 m
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Fíkovník pryžodárný je tropický strom vysoký až 30m, většinou ale menší. Má krátký kmen zpravidla obtočený vzdušnými kořeny, zčásti ztloustlými jako kmeny. Větve mají délku až několik metrů a jsou nerozvětvené. Všechny části rostliny obsahují mléčnou šťávu. Listy jsou velké, elipsovité, lysé, nejmenší srolované do dlouhé špičky a obklopené červenavým, blanitým obalem.

Listy jsou střídavé, až 35cm dlouhé, tuhé kožovité, s krátkou špičkou, silnou hlavní žilkou a velmi jemnými postranními žilkami. Květy jsou jako u všech fíkusů nepatrné a ukryté v útvaru podobném plodu. Plody jsou až 2cm dlouhé, vejčité, s kuželovitě ztlustlou stopkou, připomínající žalud, ve zralosti červenavé. Rostou většinou párovitě v paždí listů, jsou vidět jen zřídka.

Až do počátku 20. století byl fíkovník pryžodárný pěstován v plantážích pro získávání latexu z jeho mléčné šťávy. Dnes ztratil svůj význam ve prospěch kaučukovníku. S četnými, z části pestrolistými kulturními formami patří stále k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Totéž platí pro Ficus benjamina, který se vyznačuje převislými větvičkami a mnohem menšími listy. K častým pokojovým rostlinám patří i Ficus lyrata, který pochází ze západní Afriky. Jeho listy jsou až 60cm dlouhé, mají silné postranní žilky, srdčitou až lyrovitou bázi a široce zaokrouhlenou špičku.

Čeleď:
Moraceae - morušovité

Původ:
Fíkovník pryžodárný pochází z Asamu až Jávy.

Výskyt:
Fíkovník pryžodárný je často vysazován jako stínící strom.
Nové fotografie rostlin