Vyhledávání
      

Fíkovník pryžodárný (Ficus elastica)

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 30.0 m
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (7 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Fíkovník pryžodárný je tropický strom vysoký až 30m, většinou ale menší. Má krátký kmen zpravidla obtočený vzdušnými kořeny, zčásti ztloustlými jako kmeny. Větve mají délku až několik metrů a jsou nerozvětvené. Všechny části rostliny obsahují mléčnou šťávu. Listy jsou velké, elipsovité, lysé, nejmenší srolované do dlouhé špičky a obklopené červenavým, blanitým obalem.

Listy jsou střídavé, až 35cm dlouhé, tuhé kožovité, s krátkou špičkou, silnou hlavní žilkou a velmi jemnými postranními žilkami. Květy jsou jako u všech fíkusů nepatrné a ukryté v útvaru podobném plodu. Plody jsou až 2cm dlouhé, vejčité, s kuželovitě ztlustlou stopkou, připomínající žalud, ve zralosti červenavé. Rostou většinou párovitě v paždí listů, jsou vidět jen zřídka.

Až do počátku 20. století byl fíkovník pryžodárný pěstován v plantážích pro získávání latexu z jeho mléčné šťávy. Dnes ztratil svůj význam ve prospěch kaučukovníku. S četnými, z části pestrolistými kulturními formami patří stále k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Totéž platí pro Ficus benjamina, který se vyznačuje převislými větvičkami a mnohem menšími listy. K častým pokojovým rostlinám patří i Ficus lyrata, který pochází ze západní Afriky. Jeho listy jsou až 60cm dlouhé, mají silné postranní žilky, srdčitou až lyrovitou bázi a široce zaokrouhlenou špičku.

Čeleď:
Moraceae - morušovité

Původ:
Fíkovník pryžodárný pochází z Asamu až Jávy.

Výskyt:
Fíkovník pryžodárný je často vysazován jako stínící strom.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.