Vyhledávání
      

Falenopsis líbezná (Phalenopsis amabilis)

 

Exotické rostliny > 

Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Falenopsis líbezná je tropický epifyt většinou jen se dvěma až čtyřmi listy na krátké ose s tlustými, zelenými bílými vzdušnými kořeny. Květy má bílé, se třemi úzkými a dvěma širokými okvětními lístky, šestý lístek je přeměněm v pysk, stopkatý, na bázi se dvěma velkými, nahoru ohnutými postranními laloky, mezi nimi žlutý s červenými tečkami a silným dvojitým hrbolem uprostřed, dále dopředu drakovitý až šípovitý, na konci tupý, se dvěma vláknitými přívěsky.
Listy jsou podlouhlé nebo nad středem trochu širší, 20 -30cm dlouhé, 4 -12cm široké, masité, většinou zahnuté dolů, na konci většinou tupé, naspodu často poněkud načervanalé. Květy vykvétají v převislých květenstvích 6 -12, 30 -100cm dlouhých latách. 8 -12cm velké, vnější okvětní lístky jsou úzce elipčité, oba spodní trochu šikmé, vnitřní směřují ke straně, jsou krátce stopkaté, zaokrouhlené až kosočtverečné. Plody jsou tyčinkovité, až 6cm dlouhé, s mnoha maličkými semeny.
Této rostlině se říká také „měsíční orchidej“. Je to jedna ze tří národních květin Indonésie. Její jméno se nevztahuje jen na tvar a barvu květů, ale především na dlouhou trvanlivost po dobu celé jedné měsíční fáze. Pěstují se i další z asi 45 druhů tohoto rodu a používají se i k šlechtění nových odrůd, zejména růžově květoucí Phalenopsis schilleriana.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Původ:
Tato orchidej pochází z indomalajské ostrovní říše.

Výskyt:
Falenopsis líbezná je jednou z nejčastěji pěstovaných orchidejí.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.