Vyhledávání
      

Fajus Tankervillův (Phaius tanketvilliae)

 

Květiny > 

Barva květu: 
hnědá, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Fajus Tankervillův je mohutná trvalka s hlízovitými ztlustlinami vždy na bázi jedné skupiny listů. Rostlina má velké květy, v mohutném, vzpřímeném, 1 -1,5m vysokém hroznu, s pěti úzkými, zevně bílými, na vnitřní straně světle hnědými okvětními lístky a zavinutými, zčásti purpurově červenavým pyskem.
Listy vyrůstají z půdy, jsou vzpřímené, s nezřetelně odsazeným řapíkem, úzké a dlouze protáhlé, 60 -100cm dlouhé, zašpičatělé, mezi podélně probíhajícími žilkami zbrázděně podélně zřasené. Květy směřují vodorovně ke straně, jsou 8 -12cm velké, s velmi mohutnými okvětními plátky, směřujícími nahoru a šikmo ke straně. Pysk se vine kolem středního sloupku, na bázi s hákovitou korunou a na konci s poněkud prodlouženým středním lalokem, buď na bázi žlutavé uprostřed bílé a pouze na konci červenavé nebo celkově červenavé a na konci světlejší. Plody jsou visící brázdité tobolky s množstvím nepatrných semen, objevují se jen zřídka.
Fajus je také zvaný „orchidej jeptišek“. Patří k největším pozemním orchidejím, většina ostatních, více než 18000 druhů této čeledi, roste převážně na stromech. I když pochází původně z poměrně dobrých půd ve výškách 600 -1300m a není zcela snadné ji pěstovat, rozšířila se i na mnohých místech v nížinách.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Původ:
Fajus pochází z oblasti od Indie a jižní Číny až po Novou Guineu a severní Austrálii.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.