Vyhledávání
      

Etlingera vyšší (Etlingera elatior)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Barva květu: 
červená, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hlávka
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
květ
Použití: 
skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Etlingera vyšší je velká tropická trvalka se silnými stébly, 2 -6m vysoká. Vyznačuje se květy uspořádanými v hlávkách z růžových až zářivě červených, voskovitých podpůrných listenů se světlejším okrajem, spodní znatelně větší než horní na většinou bezlistých, 1 -2m vysokých výhonech ve stínu olistěných stébel.
Listy jsou uspořádané ve dvou řadách, s dlouhou listovou pochvou, jsou krátce řapíkaté, 30 -90cm dlouhé, 12 -20cm široké, zašpičatělé, se silnou střední žilkou a mnoha jemnými postranními žilkami. U květů je většinou viditelný jen jejich pysk, červený se žlutým nebo bílým lemem, téměř trubkovitý, na svrchní straně otevřený, jen na jedné rovině v květní hlávce zárověň rozvitý. Spodní listeny jsou bez květů, až 12cm dlouhé, směrem nahoru stále menší. Plody jsou okoruhlé, trochu masité, 2 -2,5cm velké, zelené až červenavé, kulovitých, asi 10cm velkých hlávkách.
Zázvorovitá etlingera patří k málo rostlinám, u kterých nepanuje jednotnost ani ohledně vědeckého jména. Často je také označována jako Nicolata elatior nebo Phaeomeria magnifica. Podobně stavěná, ale menší, méně nápadná květenství se nacházejí u mnoha zázvorovitých rostlin. U tzv. „žlutého kořene“ Curcuma longa, který poskytuje také koření kurkuma, obsažené ve známém kari, jsou listeny a květy bílé se zelenou, případně žlutou.

Čeleď:
Zingiberaceae - zázvorovité

Původ:
Etlingera vyšší pochází z indomalajského území.

Výskyt:
Etlingera roste jako trvalka ve všech tropických oblastech.

Použití:
Mladá květenství se v jihovýchodní Asii jedí syrová jako salát.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.