Vyhledávání
      

Eriosyce (Eriosyce)

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 18.0 cm
Šířka rostliny: 
do 12.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá, červená, oranžová, bílá
Barva olistění: 
zelená, modrozelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (20 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Eriosyce je kaktus s tvarem stonků buď nízce hlízovitým nebo krátce sloupovitým, případně dlouhým poléhavým. Mnohé druhy mají nápadné květy v barvách od bílé po červenou. Zejména nízké druhy mohou zahnívat.

Eriosyce napina je nízký druh s šedými stonky dorůstajícími průměru 4cm a výšky 6cm, jejich kořen je mnohonásobně větší. V létě se na rostlině objevují bělavé květy, které se objevují po jednom nebo podvou a pokrývají vrchol rostliny. Aby velký kořen nezahníval, je potřeba kořenový bal umístit do jednoho květináče a ten zasadit do velmi dobře propustného hrubého substrátu. Pokus je kaktus v suchu, snese krátce teplotu - 7°C.

Druh Eriosyce imitans má tmavé zploštělé tělo, které je pokračováním řepovitého kořene. Tělo je velké v průměru 8cm a jen několik centimetrů vysoké. Začátkem léta se objevují lesklé krémově zbrarvené květy o průměru 4,5cm. Roste pomalu a může trpět hnilobou. Pokud je suchý, snese teplotu -7°C.

Eriosyce senilis má jednotlivé, zpočátku kulovité stonky, které se postupně prodlužují až na průměr 8cm a do výšky 18cm, jsou pokryté zahnutými drátovitými trny, které jsou žlutavé až bílé s černými konci. Květy jsou trubkovité jasně červené o průměru 5cm. Rostlina snese horko, nepřímé světlo a mráz po krátkou dobu do -4°C.

Eriosyce villosa forma laniceps je solitérním druhem s hnědozeleným tělem, který pokrývají husté tenké šedé trny. Stonky dorůstají tloušťky až 8cm a výšky 12cm. Na jaře najednou rozkvétají jasně červené květy o průměru 2cm. Po krátkou dobu snese teploty -4°C.

Eriosyce subgibbosa var. nigrihorrida je jednotlivě rostoucí kaktus dorůstající výšky necelých 25cm, s černými až tmavě hnědými, asi cm dlouhými trny. Květy jsou jasně růžové o průměru 3cm, vyrůstají z vrcholu. Rostlina vyžaduje horko, dost nepřímého světla, po krátkou dobu snese teplotu -4°C.

Eriosyce occulta je nízký kulovitý kaktus s černými trny často až 17mm dlouhými. Starší rostliny tvroří trsy, snesou krátce -7°C.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Celý tento rod pochází z Chile.

Množení:
Rod se množí semeny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.