Vyhledávání
      

Echynantus kořenující (Aeschynathus radicans)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Echynantus kořenující je plazivý nebo až do 1m délky převisající epifyt. Všechny jeho části jsou chlupaté. Listy má vstřícné, květy zářivě červené, s dlouhou trubkou a žlutými skvrnami v jícnu, na konci s pěti laloky, z nichž oba horní jsou více než z poloviny srostlé.
Listy jsou vejčité až protáhle elipčité, 2 -4,5cm dlouhé, 1 -2,5cm široké, poněkud masité. Květy vykvétají jednotlivě v paždí listů nebo jsou shloučené na konci stonků. Kalich je zelený až tmavě purpurově hnědý, trubkovitý, 2 -2,5cm dlouhý, na konci s pěti krátkými, poměrně tupými cípy. Korunní trubka je 4,5 -6cm dlouhá, trochu ohnutá, čnělka a čtyři tyčinky jsou pod horním pyskem. Plody jsou podlouhlé tobolky, 2,5 -4cm dlouhé, ve zralosti se otevírají dvěma chlopněmi.
Všude v jihovýchodní Asiim především ale v horských lesích, se setkámě se zástupci tohoto rodu. Některým se daří na lesní půdě, ale většina jich roste na stromech. Jejich zářívě červené květy jsou opylovány ptáky. V amerických tropech zaujímí podobné místo velmi podobný rod Columnea s asi 75 druhy, který ale plodí bobule. Mnohé z dalších příslušníků této čeledi jsou oblíbené okrasné rostliny, např. africká fialka a krutiplod, které se ale sotva najdou plané.

Čeleď:
Gesneriaceae - podpětovité

Původ:
Tento epifyt pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Eschynantus roste v jihovýchodní Asii planě na stromech a skalách, jinak jen jako okrasná hrnková rostlina.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.