Vyhledávání
      

Echinopsis eyriesii (Echinopsis eyriesii)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Echinopsis eyriesii je v kultuře pravděpodobně nejrozšířenější kaktus. Pěstuje se často jako pokojová rostlina. Je nenáročná a má výborné růstové vlastnosti, pro které se osvědčil jako výborná podložka pro roubování.
Tento kaktus je v mládí kulovitý, ve stáří výrazně prodloužený, až 1,5m vysoký kaktus. Má 11 až 16 mohutných a rovných žeber. U mladých jedinců jsou areoly plstnaté, později holé. Trny jsou krátké, tuhé šídlovité. Ze starších areol poblíž vrcholu rostliny vyrůstají čistě bílé, vonící květy s dlouhou trubkou porostlou šupinami a šedými vlasy. Květy dorůstají do délky 25cn a na starších rostlinách se jich otevírá několik najednou. Otevírají se v podvečer a druhý den většinou uvadnou, pouze na chladnějším stanovišti vydrží dva až tři dny.
Echinopsis eyriesii má krátké, tuhé trny a čistě bílé vonící květy. Častěji se ale pěstují hybridy. Echinopsis eyriesii se křížil s blízce příbuznými druhy jednak neúmyslně pro snadnou zaměnitelnost, jednak úmyslně pro získání barevnějších květů a ještě životaschopnějších a dříve kvetoucích jedinců. Nejčastěji se Echinopsis eyriesii křížil s bíle kvetoucími druhy Echinopsis turbinata a Echinopsis tubiflora nebo s růžovokvětým ale nevonícím druhem Echinopsis oxygona. Například rostliny s delšími odstávajícími trny a bílými nevonícími květy svědčí o hybridizaci druhů Echinopsis eyriesii a Echinopsis oxygona. Dále existují tzv. „paramont“ hybridy s pestře zbarvenými květy. Vznikly křížením druhu Echinopsis eyriesii s některými barevně kvetoucími druhy rodu Echinopsis a Lobivia.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Druh Echinopsis eyriesii pochází z jižní Brazílie, pozdější naleziště jsou uváděna v Uruguayi a Argentině. V současnosti se tento kaktus nachází pouze v Uruguayi ve společnosti trav a dalších kaktusů.

Pěstování:
Echinopsis eyriesii dobře roste a bohatě kvete, pokud ho často přesazujeme do výživného substrátu s dostatkem organických příměsí a vydatně zaléváme. V zimě potřebuje naprosté sucho a teploty od 5 do 15 stupňů.

Množení:
Tento kaktus množíme zakořeňováním odnoží a semeny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.