Vyhledávání
      

Echeveria (Echeveria)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Srpen
Barva květu: 
žlutá, červená
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, nádoby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, mrazuvzdorná, písčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Echeveria je velký rod listových sukulentů, roste od Mexika jižně na severozápad Jižní Ameriky. Růžice mohou být kompaktní, s krátkým stonkem i volné, na přímých nebo převislých stoncích. Velikost jednotlivých růžic se pohybuje od 3cm do více než 20cm. Listy jsou velmi variabilní, silné i tenké, hladké u chlupaté, v různých barvách včetně pastelových odstínů modré, růžové, nachové a červené. Kromě přirozených forem existuje množství vyšlechtěných hybridů s velkými barevnými, někdy zvlněnými nebo bradavičnatými listy. V přírodě roste většina druhů ve stínu a mnohé snášejí přemrznutí. Velké atraktivní hybridy mají užší rozmezí tolerance a nesnesou ani příliš vysoké, ani příliš nízké teploty.
Echeveria agavoides je pomalu rostoucí druh, který tvoří přisedlé růžice o průměru asi 20cm a někdy od báze odnožuje. Masité listy mají červený okraj. Žluté a červené květy jsou uspořádány do klasů dlouhých až 50cm. Snáší více slunce než jiné druhy a i krátké přemrznutí.
Echeveria lilacina má šedofialové růžice tenkých dužnatých listů, které dosahují průměru 12cm a občas se větví. Koncem jara vyrůstají až 16cm dlouhé klasy červenavých květů. Tento druh snese při zastínění dost velké teplo a krátká období do -7°C. Slabě odnožuje, množí se hlavně listy a semeny.
Echeveria purpusorum je drobná a pěstuje se obtížněji. Růžice silných tečkovaných listů dodahují v průměru jen kolem 6cm a při správném světle získají nachový nádech. Koncem jara se objevují klasy žlutých květů. Tento druh vyžaduje jasné nepřímé světlo, na prudkém slunci ztrácí barvu. Dává přednost propustné půdě a snáší přemrznutí.
Echeveria x ´Topsy Turvy´ je kultivar se zvláštními šedozelenými listy, které jsou ostře přehnuté dolů, často se objevují kadeřavé růžice. Na konci vegetačního období se tvoří krátké klasy pětičetných červených květů.

Čeleď:
Crassulaceae - tlusticovité

Původ:
Všcechny tyto druhy pocházejí z Mexika.

Množení:
Echeveria agavoides a Echeveria purpusorum se množí semeny, Echeveria lilacina slabě odnožuje, množí se zejména listy a semeny. Echeveria x ´Topsy Turvy´ se snadno množí listy nebo odnožemi, snáší horko a nepřímé světlo, i krátká období teplot do -7°C.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.