Vyhledávání
      

Duranta vzpřímená (Duranta erecta)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 3.0 m
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Duranta vzpřímená je až 6m vysoký keř, často s trny až 3cm dlouhými, zřídka rostoucí jako malý strom. Má převislé, čtyřhranné větvičky se vstřícnými listy, malé, téměř pravidelné fialové květy, plody oranžově žluté.
Listy jsou elipsovité až opakvejčité, 2,5 - 7cm dlouhé a 1 -3,5 cm široké, v horní půlce často s pilovatým okrajem. Květy vykvétají v převislých, až 15cm dlouhých hroznech, asi 1cm velké, s pětizubým kalichem, úzkou, zahnutou korunní trubkou a pěti většinou světle fialovými korunními cípy, z nichž většinou fialovými korunními cípy, z nichž většinou jen dva spodní nesou tmavší prožek, zřídka jsou také celé bílé. Plody jsou kulovité až vejčité peckovičky, asi 1cm velké, slabě pětidílné, s krátkým zobákem vzniklým ze zachovaného kalichu.
Duranta vzpřímená má velmi rozsáhlé přirozené rozšíření, od jihu USA až po jižní Brazílii. Navíc se nyní šíří také na dalších kontinentech. Protože je silně jedovatá, netrpí okusem. Její květy vzdáleně připomínají pomněnku. Její vzhed ani jednotlivé plody sice nejsou zvlášť pohledné, ale jsou téměř po celý rok k dispozici v tak velkém množství, že keř jako celek je přece jen atraktivní.

Čeleď:
Verbenaceae - sporýšovité

Původ:
Duranta vzpřímená pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Duranta vzpřímená roste v zahradách a v mnoha oblastech zplaňuje.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.