Vyhledávání
      

Drynaria dubolistá (Drynaria quercifolia)

 

Kapradiny > 

Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
peřenosečné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Drynaria dubolistá je tropický epifyt, kapradina s dlouhými, hluboce peřenodílnými vějíři listů a mnoha menšími, přisedlými, většinou hnědými výklenkovými listy, připomínajícími dubové listy. Růstový tvar je většinou jako poloviční rozeta ve vidlici větví nebo na konci osy, vystupující po stromě, asi 2cm tlusté, hustě pokryté dlouhými hnědými šupinami.
Listy jsou ploché, 30 -130cm dlouhé, vzpřímené až trochu převisající, jejich úkrojky jsou 2 -32cm dlouhé, 1 -5cm široké, zašpičatělé, široce přisedlé a převážně spojené podél střední žilky. Výklenkovité listy jsou 6 -40cm dlouhé, 9 -30cm široké, 2 -5cm hluboko vykrajované. Hymenium je kulaté, 1 -2mm velké, na spodní straně několika plochých listů, vždy ve dvou pravidelných řadách mezi většími postrannými žilkami listových úkrojků.
Výklenkovité listy jsou jen krátkou dobu zelené, zůstávají ale na rostlině velmi dlouhou dobu. Jejich důležitá funkce je zachována, i když jsou dávno odumřelé. Mezi nimi se střádá listová hrabanka, která se vlhkém a teplém klimatu rychle rozkládá, a tím zajišťuje zásobování rostliny živinami. Ve sklenících sídlí často také mravenci a přinášejí další živiny. Blízce příbuzná Drynaria sparsisora se také označuje názvem „dubolistá“. Odlišuje se zejména nepravidelně uspořádaným hymeniem. Často se také objevuje „košíková kapradina“ Drynaria rigidula s řapíkatými listovými úkrojky a většinou převislými vějíři.

Čeleď:
Polypodiaceae - osladičovité

Původ:
Drynaria dubolistá pochází z oblastí od Indie až po Fidži. Nyní roste také v dalších teplých oblastech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.