Vyhledávání
      

dorstenia (Dorstenia)

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 20.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (10 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Dorstenia je velký tropický rod patřící do čeledi morušovitých, který se vyskytuje ve Starém i Novém světě. Drobné květy těchto bylin i keřů, jak sukulentních, tak nesukuletních, jsou nahloučeny na terči zvaném hypanthodium. Tento květní orgán je většinou plochý, může být ale i pohárkovitý, kulovitý nebo elipsoidní, často s dlouhými úzkými listeny na okraji. Když semeno dozraje, buňka pod ním bobtná, dokud blána obalující semeno nepraskne a semena se nevysypou.

Často se nejlépe rostoucí jedinci ve sbírce vysemení spontánně do jiného květináče. Na trhu se objevují stále nové druhy a formy, např. Dorstenia gigas, velký kaudiciformní druh z ostrova Sokotra. Všechny vyžadují teplo a během růstu dostatečnou zálivku, po opadu listů by měly být v suchu. Centum rozšíření těchto druhů je v Africe.

Existuje mnoho forem druhu Dorstenia foetida, jak listových, tak i stonkových, proto se často setkáme s komerčním označením „Dorstenia crispa/foetida complex“. Tyto rostliny mohou dorůstat výšky 20cm. Hypanthodia se tvoří během vegetační sezóny a jsou samosprašná. Dává přednost částečnému stínu, teplu, dostatečné zálivce během růstu a dobře propustné půdě. Množí se semeny.

Čeleď:
Moraceae - morušovité

Původ:
Dorstenia foetida pochází ze severovýchodní Afriky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.