Vyhledávání
      

Dombeja (Dombeya wallichii)

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
zubaté, srdčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (9 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Dombeja je tropický strom vysoký až 10m, někdy roste keřovitě. Má velké, srdčité až slabě laločnaté listy, většinou se sedmi hlavními žilkami, které vycházejí paprskovitě z bodu nasazení řapíku. Květy růžově červené vykvétají v květních hlávkách, visících na dlouhých stopkách.

Listy jsou střídavé, až 25cm dlouhé, s velkými palisty. Čepel listu je až 30cm široká, navrchu drsná, naspodu měkce chlupatá. Okraj listu je zoubkovaný. Květy jsou hustě nahloučené v polokulovitých, hlávkovitých okolících o průměru až 15cm, zpočátku obklopených velkými zelenými listeny. Jednotlivé květy jsou až 2,5cm dlouhé, jejichž četné tyčinky jsou spojeny do jednoho sloupku, žluté prašníky jsou volné. Plody jsou malé tobolky s mnoha semeny, skoro až do zralosti obklopené zvadlými zbytky květů.

Navzdory svému anglickému a německému jménu (Hortensienbaum, Hydrangea Tree), není tento strom příbuzný s hortenzií, ale spíše s kakaovníkem. Rod Dombeya zahrnuje celkem asi 230 druhů, z toho téměř 190 z ostrova Madagaskar. Ostatní druhy pocházejí z Afriky a z Maskarén. Většina z nich má malá květenství bez obalných listenů a jen málokteré jsou podobně atraktivní jako „hortenziový strom“, jsou ale k vidění vzácněji. Mnohé druhy, především z jižní Afriky, snášejí i lehký mráz, takže se dají pěstovat ještě i ve Středomoří.

Čeleď:
Sterculiaceae - lejnicovité

Původ:
Dombeja pochází z Madagaskaru.

Výskyt:
Dombeja se vysazuje zejména v parcích a zahradách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.