Vyhledávání
      

Dillenie indická (Dillenia indica)

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 15.0 m
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
květ
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (8 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Dilenie indická je tropický strom vysoký až 15m, s krátkým kmenem a širokou, hustou korunou. Vyznačuje se červenohnědým kmenem a listy s mnoha silnými postranními žilkami, které probíhají téměř rovně a navzájem paralelně do zubů na okraji listů. Květy má velké, bílé.

Listy jsou střídavé, podlouhlé, až 35cm dlouhé, s lesklou svrchní stranou a téměř čtyřiceti páry žilek. Květy jsou až 20cm velké, s pěti tlustými, okrouhlými, zelenými kališními lístky, pěti velkými, asymetrickými, na okraji trochu vlnitými korunními plátky, spoustou žlutých tyčinek a 12 až 17 bílými paprsky blizen, květy vydrží pouze jeden den. Plody mají jablkovitý tvar, jsou až 15cm velké, zelené, sestavené z překrývajících se, masitě ztlustlých kališních lístků, ve kterých se zakrývají jednotlivé, sklovitě hlenovité plodolisty.

Dilenie, čili „indické růžové jablko“, voní příjemně po jablkách a velmi chutná mnohým savcům. Rovněž „filipínské růžové jablko“ je velmi chutné, má také velké květy s červenofialovými tyčinkami a bliznové paprsky. Podíl kališních lístků na plodu je u něho menší, zato jsou větší masité plodolisty.

Čeleď:
Dilleniaceae - dilleniovité

Původ:
Dillenie indická pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Dillenie roste zejména v jihovýchodní Asii, v ostatních oblastech je spíše vzácná.

Použití:
Z masitých kališních lístků lze připravit s cukrem a vodou osvěžující nápoj, je možné ji také vařit jako zeleninu nebo se připravuje s kari.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.