Vyhledávání
      

Dicksonie antarktická (Dicksonia antarctica)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 15.0 m
Tvary listů: 
zpeřené, vykrajované
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Dicksonie je stromovitá palma s mohutným kmenem hustě posetým zbytky starých listových řapíků, mezi nimiž jsou husté krátké kořeny. Alespoň horní část kmene a spodní část vějířů je pokrytý hustě dlouhými, hnědými chlupy. Vějíře listů jsou dvakrát až třikrát zpeřené, mladé, šnekovitě stočené a hustě ochlupené, bez šupin nebo ostnů.
Dicksonie má vzpřímený růst, až 15m vysoký, většinou ale nižší. Listy jsou početné, 2 -4m dlouhé, zpočátku vystoupavé v ostrém úhlu. Lístky jsou široce přisedlé, ve středu vějíře nejdelší, 30 -40cm dlouhé, s hluboce zastřihovaným okrajem, ke špičce sbíhavé. Na spodní straně listů jsou viditelné žlutavé nebo hnědé kuličky, bezprostředně na okraji - tzv. sporonoše.

Čeleď:
Dicksoniaceae - dicksoniové

Původ:
Tato palma je původem z Tasmánie.

Výskyt:
Dicksonie roste v centrálních tropech téměř jen nad výšky 1000m, dále na jih je hojnější.
Po rodu Cyathea je Dicksonia druhou nejdůležitější skupinou stromovitých kapradin, i když zahrnuje jen asi 25 druhů. Tyto jsou rozšířeny především v pohořích a mírných oblastech jižní polokoule, dosahují ale na sever také do Mexika a na Filipíny.
Také v čeledi Marattiaceae existují některé stromovité formy, ale jen s krátkými, tlustými kmeny, zato však s obrovskými, až 7m dlouhými vějíři listů. Druhy Marrattiaceae se snadno poznají podle dvou mušlovitých útvarů vlevo a vpravo od báze vějířů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.