Vyhledávání
      

Dichorisandra kytkovitá (Dichorisandra thyrsifolia)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Dichorisandra kytkovitá je vzpřímená, až 2m vysoká tropická trvalka se silnými bambusovými stonky. Listy mají trubkovitou listovou pochvu, květy jsou fialové se šesti žlutými tyčinkami uvnitř. Dvě nebo tři spodní jsou delší než tři nebo čtyři horní.
Listy jsou střídavé, nahloučené na konci stonku, dlouze protáhlé, 15 -40cm dlouhé, 5 -13cm široké, na obou koncích zašpičatělé, lesklé, naspodu často poněkud fialové, se silnou střední žilkou. Květy vykvétají v úzkých latách, 5 -20cm dlouhých, na konci stonku jsou trojčetné, kališní lístky jsou zvenčí fialové, uvnitř bílé, korunní plátky fialové s bílou stopkou, 12 -16mm dlouhé i široké. Plody jsou elipčité, ve zralosti se otevírající třemi chlopňemi, semena mají oranžově červené oplodí.
Anglické i německé jméno tohoto druhu je zavádějící. Tento tzv. „ modrý zázvor“ nemá s pravým zázvorovníkem nic společného. Jeho sytě modrofialové květy z něj činí vyhledávaný barevný akcent.
Ze stejné čeledi je také nápadná Cochliostema odoratissimum, tzv. „šnečí vlákno“. Roste jako velká, bezkmenná růžice, na planém stanovišti většinou na stromech. Její květy jsou podobně stavěné, ale asi dvakrát tak velké, světleji fialové a vyrůstají v krátce stopkatých, hustých chomáčcích v paždích listů.

Čeleď:
Commelianaceae - křížatkovité

Původ:
Dichorisandra kytkovitá pochází z Brazílie.

Výskyt:
Tato rostlina roste především v Austrálii a na Havaji.

Pěstování:
Dichorisandra je choulostivá, vyžaduje úrodnou půdu, stálý přísun vody a nesnáší teploty pod 10°C ani delší čas horka přes 27°C.

Použití:
Dichorisandra je oblíbená zahradní rostlina pro polostinná stanoviště.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.