Vyhledávání
      

Copiapoa krainziana (Copiapoa krainziana)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 cm
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, kamenité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Copiapoa krainziana se od ostatních druhů rodu Copiapoa liší. Vyznačuje se hustým, tenkým a ohebným otrněním. Ve stáří vytváří přibližně 10cm širokých hlav až 1m široké trsy. V jedné areole může být okolo 40 trnů, přičemž středové se jen stěží odliší od okrajových. Trny jsou dlouhé až 4cm. Květy jsou světle žluté, 3,5cm široké, přisedlé a ve spleti trnů vegetačního vrcholu se snadno dají přehlédnout.
Nejkrásnější jedinci tohoto druhu mají čistě bílé, velmi dlouhé, téměř vlasovité otrnění, které je zcela zahaluje. Vedle nich se vyskytují i tmavotrnné formy s trny částečně nabíhajícími dohněda nebo dočerna. Forma s tuhými, kratšími a nepříliš početnými trny byla popsána jako Copiapoa krainziana var. scopulina, která je příbuzná s druhem Copiapoa cinerea, nebo spíše s některými jeho varietami, např. s var. haseltoniana nebo var. albispina. S nimi se také na některých místech střetává a také se s nimi někdy kříží.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Copiapoa krainziana pochází, stejně jako ostatní zástupci tohoto rodu, z Chile, kde roste v horách od města Taltal. Bez znalosti naleziště a možnosti porovnání květů by mohl tento druh patřit do některého severoamerického druhu.

Pěstování:
V kulturních podmínkách vykvétá tento kaktus jen neochotně, částečně ji můžeme přimět ke kvetení odstraňováním odnoží. Ve své domovině roste v extrémně suchých oblastech na kamenitých, minerálních půdách. To je také důvod, proč špatně snáší organické příměsi v půdním substrátu i častější a vydatnější zálivku. Uhnívání kořenů a ztrátám rostlin se nejlépe vyhneme roubováním na některou z běžných podložek, např. Eriocereus jusbertii. Tak, jako ostatní druhy rodu ji zimujeme chladněji, asi při 10 stupních. Tak zabráníme nežádoucímu růstu a tím nevzhledných deformací v oblasti vegetačního vrcholu.

Množení:
Tento druh množíme semeny, nebo lépe roubováním.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.