Vyhledávání
      

Conophytum (Conophytum)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 3.0 cm
Šířka rostliny: 
od 2 mm do 3.0 cm
Doba květu: 
Září, Říjen
Barva květu: 
žlutá, červená, oranžová, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Conophytum je velký a variabilní rod malých a obtížně pěstovatelných rostlin. Vzhledem k malým rozměrům rostliny je možné umístit větší počet druhů v omezeném prostoru. Druhy tohoto rodu rostou v zimě, v létě vyžadují pouze stín a občasnou zálivku. Koncem jara se těla rostlin začnou smršťovat, uprostřed léta jsou zcela suchá a ukrývají a chrání nové listy. Na podzim prorazí nové listy suchými zbytky. Podobně jako u rodu Lithops jsou rostliny vytvořeny jedním nebo více páry listů. Některé druhy velkého stáří ale vytvářejí i krátký stonek. Jednotlivá těla nejrůznějších tvarů a barev mohou mít průměr od 2mm do 3cm. Květy jsou také v rámci rodu dost proměnlivé, najdeme zde květy noční i denní, bílé nebo růžové až nachové nebo žluté a oranžové.
Conophytum friedrichiae je druh původně řazený do rodu Ophtalmophyllum, podobá se zástupcům rodu Lithops s měkkým tělem. Těla o průměru dva centimetry a výšce 3cm rostou jednotlivě nebo vzácně ve skupinkách po dvou až třech, jsou nachová s okrouhlými okénky. Pěstuje se mnohem snadněji než typičtější zástupci rodu Conophytum, v období klidu snesou určitou vlhkost, je třeba je chránit před mrazem.
Conophytum limpidum je druh původně řazený také do rodu Ophtalmophyllum. Vytváří trsy složené z často přes 50 „jedinců“. Těla jsou zelená s okrouhlým sklovitým okénkem na vrcholu, o průměru 2,5cm a o málo vyšší. Kvete na podzim, květy jsou někdy bílé, většinou ale růžové a často vonné. Rostliny vyžadují dostatek nepřímého světla a mírné teplo, v létě snesou občasnou zálivku, ale je nutné je chránit před mrazem.
Conophytum verrucosum je druh rostoucí jednotlivě, někdy ale tvoří i skupinky po několika jedincích. Listy se mohou mezi sebou lišit jak strukturou, tak barvou. Bývají červenohnědé až olivově zelené. Kvete na podzim, květy má velké 2 -3cm, bílé až světle růžové. Vyžaduje nepřímé světlo a ochranu před vedrem, snáší mírná mráz.

Čeleď:
Mesembryanthemaceae - kosmatcovité

Původ:
Rod je rozšířen a pochází z jižní Afriky.

Množení:
Tyto druhy se množí semeny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.