Vyhledávání
      

Citlivka stidlivá (Mimosa pudica)

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Barva květu: 
fialová, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hlávka
Tvary listů: 
zpeřené, dlanitě složené
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Citlivka stidlivá je tropický keř vysoký až 1m, s ostnitými větvičkami. Při dotyku se sklapnou zpeřené lístky dohromady a celé listy se svěsí dolů. Květy vykvétají v kulovitých, růžových až světle fialových hlávkách.

Listy jsou střídavé, dvojitě zpeřené, s jedním nebo většinou dvěma páry jařem 1. řádu, které vypadají skoro dlanitě vycházející z jednoho bodu, a dále s 10 -26 páry podlouhlých, 3 -12mm dlouhých a 1 -2mm širokých zpeřených listů. Květy jsou pohromadě v hlávkách velkých 1 -2cm, jednotlivé květy jsou maličké, s růžovými až světle fialovými tyčinkami, 5 -8mm dlouhými. Plody jsou po několika v chomáčích, až 2,5cm dlouhé a 4mm široké, ploché, se štětinatě chlupatým orámováním, z něhož vypadávají ve zralosti jednosemenné části.

Pohybují se všechny rostliny, ale většinou je to patrné až na zrychleném filmu. Pro nejrychlejší pohyby, např. pukání plodů potřebujeme časovou lupu. Pouze u mimozy citlivky a několika dalších rostlin můžeme pohyby dobře pozorovat pouhým okem. Dotyk vyvolává signál, který je předáván dále podle teploty a síly podráždění rychlostí 0,5 až 10cm za sekundu. Určité buňky v listových koléncích na to reagují snížením vnitřního tlaku, takže se smrští, a tím způsobí pohyb.

Čeleď:
Mimosaceae - citlivkovité

Původ:
Citlivka stydlivá pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Citlvka stydlivá roste jako plevel v mnoha tropických oblastech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.