Vyhledávání
      

Cissus (Cissus)

 

Exotické rostliny > 

Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
zelená
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Cissus je velký rod, ze kterého byl oddělen největší kaudiciformní druh rodu Cyphostemma. Mezi zbývajícími druhy jsou sukulentní i nesukulentní liány. Pro pěstitele sukulentů mohou být zajímavé sukulentní liány a jednoleté liány zatahující do kaudexu nebo hlízovitých kořenů. Květy jsou nenápadné, drobné a zelené, tvoří se z nich ale malé červené nejedlé bobule. Většina sukuletních druhů snáší půldenní slunce, většinou ale nesnesou mráz. Rod je rozšířen do Nového světa po Asii, většina sukuletních druhů však pochází z Afriky.
Cissus tuberosus je v dospělosti velmi atraktivní, může být ale i na obtíž. Na jaře vyrůstají ze ztlustlého zeleného kaudexu liánovité stonky s hluboce dlanitosečnými listy až 3cm širokými. Když se stonky dotknou vlhkého substrátu, zakoření a během vegetační sezóny vytváří další malý kaudex. Pokud je nebudeme omezovat v růstu na venkovním záhonu, mohou pokrýt i několik metrů čtverečních. Druh snese horko i prudké slunce a kaudex snese krátké období mrazu.
Cissus saundersii vyhání z hlízovité kořenu jednoleté popínavé stonky s dužnatými listy. Jemně pýřité složené listy jsou pětičetné a široké 8cm. Během vegetační sezóny může narůst stonek o několik metrů, šplhá vzhůru pomocí úponek. Ztlustlý nadzemní kmen vzniká až po čase, rozvětvené hlízovité kořeny je ale možné odkrýt a vyzvednout. Liánové stonky snesou prudké horké slunce, odhalené kořeny ale potřebují stín. Nesnáší mráz a v období klidu by měl být v suchu.

Čeleď:
Vitaceae - révovité

Původ:
Druh Cissus tuberosus pochází z Mexika a Cissus saundersii z Afriky.

Množení:
Oba druhy se množí semeny i řízky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.