Vyhledávání
      

Brugmansie zlatá (Brugmansia aurea)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
jednoduchý
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, nádoby
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Brugmansie zlatá je většinou široce keřovitý, až 4m vysoký, zřídka až 10m vysoký, tropický strom, s tlustými, měkkými větvičkami. Vyznačuje se velkými trubkovitými visícími květy s pěti jemnými, nazpět ohnutými špičkami.
Listy jsou dlouze protáhlé až vejčité, 15 -25cm dlouhé, často trochu zvlněné, u mladých rostlin se zubatým okrajem. Často vyrůstají mladé listy v paždí velkých. Květy vykvétají jednotlivě nebo po dvou spolu, s dlouze trubkovitým kalichem a žlutou až téměř bílou, 15 -30cm dlouhou korunní trubkou, uvnitř je skrytá dlouhá čnělka a pět tyčinek. Plody jsou podlouhlé až vejčité, hladké, dřevnaté, s mnoha klínovitými semeny.
Brugmansie, tzv. „trumpeta mrtvých“ vděčí za své lidové jméno silné jedovatosti. Extrakty z listů a semen sloužily šamanům Jižní Ameriky oddedávna jako halucinogenní drogy, aby vstoupili ve spojení s bohy. Španělské jméno „borracho = opilý“ se vztahuje na toto použití.
Vedle trumpety mrtvých jsou v kultuře i další druhy rodu Brugmansia a jsou používány podobně. Jsou to především bíle kvetoucí druhy Brugmansia arborea, Brugmansia suaveolens a Brugmansia versicolor a jejich kříženci Brugmansia x candida a Brugmansia insignis, které jsou označovány jako „andělské trumpety“, jakož i „krvavá trumpeta“ Brugmansia sanguinea se žlutou korunní trubkou a oranžově červeným, žlutě pruhovaným korunním lemem.
Tyto všechny druhy byly dříve řazeny k rodu durman (Datura), jehož zástupci jsou ale bylinní a tvoří ostnité plody.

Čeleď:
Solanaceae - lilkovité

Původ:
Brugmansie zlatá pochází ze severních And.

Výskyt:
Brugmansie je oblíbená zahradní rostlina. U nás se někdy pěstuje v nádobách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.