Vyhledávání
      

Blossfeldia liliputana (Blossfeldia liliputana)

 

Exotické rostliny > 

Barva květu: 
žlutá, Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, nádoby
Náročnost: 
polostín, sucho, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Blossfeldie jsou jedny z nejmenších kaktusů. Kvetou již při průměru 4 -6mm. Rod Blossfeldie byl ustanoven poprvé v roce 1937. v dalších letech se sbíraly rostliny na dalších lokalitách a popisovaly jako nové druhy. Rozdíly mezi nimi jsou pouze kvantitativní, takže je dnes považujeme spíše za formy duhu Blossfeldia liliputana. Jednotlivá tělíčka tohoto druhu měří asi 1,5cm v průměru. V době vegetačního klidu se značně zplošťují a dokonale splývají s terénem. Beztrnné areoly jsou bíle plstnaté a květy krémově bílé až žluté.
Ve sbírkách se často setkáme s roubovanci a to proto, že s výsevem semen jsou velké potíže, i když je získáme snadno, protože rostlina kvete dvakrát až třikrát do roka a většinou vytváří semena bez opylení jinou rostlinou.
Miniaturní tělíčka tohoto druhu se podobají kaktusům z rodu Frailea, které také patří k nejmenším rostoucím v Jižní Americe.
Nejkrásnějším druhem Frailea asteroides. Má kulovité tělo, asi 3cm široké, žebra plochá, trny pouze několik milimetrů dlouhé, silně k tělu přitisklé. Žluté květy až 4cm v průměru. Na rozdíl od blosfeldií má tento druh, stejně jako ostatní z rodu Frailea, velká mušlovitá semena, která se často tvoří samoopylením bez rozevření okvětních obalů. Má choulostivý kořenový systém, a proto je lépe ho roubovat.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Blossfeldia liliputana z rozsáhlého území severní Argentiny a Bolivie, kde roste ve výškách 1500 až 2000m n.m. Na příkrých stěnách stržovitých údolí, na nichž se zachycují drátovitými kořeny.
Frailea asteroides je původem z jižní Brazílie, ze státu Rio Grande do Sul.

Pěstování:
Tento kaktus potřebuje v letních měsících mírně přistíněné stanoviště a nepříliš chladné zimování.

Množení:
S výsevem jsou potíže, rozmnožujeme raději roubováním. Semenáčky jsou nepatrné a první dva roky rostou velmi pomalu. Zakořeňování odnoží je také obtížné, většinou vyschnou dříve, než stačí zakořenit. Proto je jediným spolehlivým způsobem roubování.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.