Vyhledávání
      

Bauhinie pestrá (Bauhinia variegata)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 12.0 m
Barva květu: 
fialová, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
srdčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Bauhinie pestrá je tropický strom vysoký až 12m, většinou ale menší, s dlouhými, často trochu převislými větvičkami, zřídka keřovitý. Má okrouhle dvoulaločné listy, velké květy s tmavším horním korunním plátkem.
Listy jsou střídavé, 5 -20m dlouhé, na bázi okrouhlé až srdčité, na špičce s hlubokým zářezem. Až asi do třetiny jejich délky. Květy jsou jednotlivé nebo v malokvětých latách na konci větviček, 8 -12cm velké, většinou růžové nebo bledě fialové, s pěti nahoru ohnutými tyčinkami. Plody jsou až 30cm dlouhé a 2cm široké, zploštělé, dřevnaté, hladké, hnědé, ve zralosti pukají na dvě části.
Květy bauhinie - orchideového stromu - připomínají velké orchideje, se kterými ale není příbuzná. Mohou být světle červenofialové, něžně růžové nebo bílé, s růžovými proužky nebo fialovou skvrnou na horním korunním plátku, nebo jen se žlutozelenými nervy.
Pěstují se také mnohé z dalších asi 300 druhů tohoto rodu. V Asii je to Bauhinia blakeana, tzv. orchidejový strom z Hongkongu, který nikdy nepřináší plody. Je to pravděpodobně hybrid mezi Bauhinia variegata a velmi podobnou Bauhinia purpurea, která většinou tmavší květy se světlými žilkami. Červeně skvrnité korunní plátky a pouze jednu tyčinku má druh Bauhinia monandra.

Čeleď:
Caesalpiniaceae - sapanovité

Původ:
Bauhinie pestrá pochází z oblastí od Indie po jižní Čínu.

Výskyt:
Bauhinie pestrá se hojně pěstuje v zahradách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.