Vyhledávání
      

Argyreja (Argyreia nervosa)

 

Popínavé rostliny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 m
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
ornamentální výsadby, popínavá rostlina
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Argyreja je ovíjivá, až 10m vysoká pnoucí tropická rostlina s maldšími výhony byllinými a hustě světle chlupatými, staršími dřevnatými. Vyznačuje se velkými srdčitými listy na spodu světle plstnatě chlupatými. Květy mají bíle plstnatý kalich a světle červenofialovou, v jícnu tmavší korunu.
Listy jsou střídavé, 10 -30cm dlouhé, 8 -25cm široké, se žilkami na svrchní straně lehce ponořenými, nspodu silně vystouplými. Květy vykvétají vždy pohromadě na dlouhé stopce, v poupěti obalené bledě zelenými, 3,5 -5cm dlouhými listeny, jsou pětičetné, kališní lístky vejčité, 1 -2cm dlouhé, koruna je nálevkovitá až trubkovitá, s rozšířeným, neoatrně laločnatým lemem, asi 6cm dlouhá, na vnější straně s pěti ochlupenými segmenty, tyčinky a čnělka hluboko v trubce. Plody jsou kulovité, 1 -2cm velké, žlutavě hnědé, s malou špičkou, obklopené poněkud zvětšenými kališními lístky.
Argyreja přeroste v krátké době všechno, na čem najde oporu. Její suché plody se zvětšenými, na vnitřní straně červenavými kališními lístky nacházíme mnohdy v suchých vazbách. Jsou poněkud menší než u Merremia tuberosa, které se prodávají jako „dřevěné růže“. V Asii roste často také další z asi 90 druhů rodu Argyreia, ale pouze tento druh se pětuje v tropech.

Čeleď:
Convolvulaceae - svlačcovité

Původ:
Argyreja pochází z Indie.

Výskyt:
Argyreja je často pěstovaná okrasná rostlina, která často zplaňuje.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.